Trochę przepisów piekarniczych przerobiliśmy, jednak ten jest absolutnie najprostszy i nie ma szans, żeby coś zepsuć. Chleb ma bezczelnie chrupiącą skórkę i skwierczy po wyjęciu z piekarnika. Czas wykonania to dosłownie kilka minut. Ciasto przed pieczeniem musi odstać 12 godzin, zatem warto przygotować je wieczorem i upiec rano. Waga chleba po upieczeniu to około 1100g.
Składniki:
- 750 gr mąki typu 500 (może być 450, 550)
- 500 ml ciepłej wody
- 10 g soli (około dwie łyżeczki)
- 7-8 g suchych drożdży (saszetka)
- 7 g oleju rzepakowego (łyżka)
Wykonanie:
- Drożdże rozpuścić w wodzie i odczekać 5 minut.
- Dodać mąkę, sól, olej i wyrobić gładkie ciasto (ręcznie lub za pomocą robota).
- Przykryć ściereczką i odstawić na około godzinę, aż ciasto zwiększy objętość dwukrotnie.
- Po godzinie przez krótką chwilę zagniatać ciasto ręcznie, tworząc kulkę.
- Przełożyć do naoliwionej miski, zakryć szczelnie folią spożywczą tak, aby ciasto po wyrośnięciu nie miało szans wylać się poza miskę. Włożyć do lodówki na 12 godzin.
- Po 12 godzinach nastawić piekarnik na 220° z opcją “góra + dół”, a na spód piekarnika postawić miskę / brytfankę z dużą ilością zimnej wody.
- Zagnieść ciasto ponownie, formując pożądany bochenek: owal lub kulę i położyć na blasze wyłożoną papierem do pieczenia.
- Naciąć bochen głęboko i przesiewając – obsypać mąką.
- Piec minimum 45 minut (w zależności od piekarnika – do godziny). Gorący chleb złapać od góry grubym ręcznikiem lub rękawicą kuchenną i postukać od spodu – upieczony wyda głuchy dźwięk.
W jakiej temperaturze pieczecie ten chlebek ?
Już widzę temperaturę ;)
:-) Ważne, żeby piekarnik dogrzał do tych 220. Kilka razy włożyłam chwilę wcześniej i nie wyrósł tak ładnie.
Dopiero rozpoczynam batalię z nauką pieczenia chleba i nie mam o tym zielonego pojęcia. Jakiej konsystencji powinno być ciasto urabiane w pierwszym etapie?
Ciasto będzie się delikatnie lepić do rąk. Wyrabiając ręcznie lub kształtując już bochenek, staraj się szybko i delikatnie zagniatać ciasto w powietrzu, aby całkowicie przestało się kleić. W pierwszym etapie powinna już stworzyć się zwarta, nierozpływająca się masa.
Dziękuję! :)