Najprostszy chleb pszenny z chrupiącą skórką

Trochę przepisów piekarniczych przerobiliśmy, jednak ten jest absolutnie najprostszy i nie ma szans, żeby coś zepsuć. Chleb ma bezczelnie chrupiącą skórkę i skwierczy po wyjęciu z piekarnika. Czas wykonania to dosłownie kilka minut. Ciasto przed pieczeniem musi odstać 12 godzin, zatem warto przygotować je wieczorem i upiec rano. Waga chleba po upieczeniu to około 1100g.

Składniki:

 • 750 gr mąki typu 500 (może być 450, 550)
 • 500 ml ciepłej wody
 • 10 g soli (około dwie łyżeczki)
 • 7-8 g suchych drożdży (saszetka)
 • 7 g oleju rzepakowego (łyżka)

Wykonanie:

 1. Drożdże rozpuścić w wodzie i odczekać 5 minut.
 2. Dodać mąkę, sól, olej i wyrobić gładkie ciasto (ręcznie lub za pomocą robota).
 3. Przykryć ściereczką i odstawić na około godzinę, aż ciasto zwiększy objętość dwukrotnie.
 4. Po godzinie przez krótką chwilę zagniatać ciasto ręcznie, tworząc kulkę.
 5. Przełożyć do naoliwionej miski, zakryć szczelnie folią spożywczą tak, aby ciasto po wyrośnięciu nie miało szans wylać się poza miskę. Włożyć do lodówki na 12 godzin.
 6. Po 12 godzinach nastawić piekarnik na 220° z opcją “góra + dół”, a na spód piekarnika postawić miskę / brytfankę z dużą ilością zimnej wody.
 7. Zagnieść ciasto ponownie, formując pożądany bochenek: owal lub kulę i położyć na blasze wyłożoną papierem do pieczenia.
 8. Naciąć bochen głęboko i przesiewając – obsypać mąką.
 9. Piec minimum 45 minut (w zależności od piekarnika – do godziny). Gorący chleb złapać od góry grubym ręcznikiem lub rękawicą kuchenną i postukać od spodu – upieczony wyda głuchy dźwięk.
Leona

Leona

Przeważnie niezrównoważona, gdzieś w obłokach.

6 komentarzy

 1. W jakiej temperaturze pieczecie ten chlebek ?

 2. Już widzę temperaturę ;)

  1. :-) Ważne, żeby piekarnik dogrzał do tych 220. Kilka razy włożyłam chwilę wcześniej i nie wyrósł tak ładnie.

 3. Dopiero rozpoczynam batalię z nauką pieczenia chleba i nie mam o tym zielonego pojęcia. Jakiej konsystencji powinno być ciasto urabiane w pierwszym etapie?

  1. Ciasto będzie się delikatnie lepić do rąk. Wyrabiając ręcznie lub kształtując już bochenek, staraj się szybko i delikatnie zagniatać ciasto w powietrzu, aby całkowicie przestało się kleić. W pierwszym etapie powinna już stworzyć się zwarta, nierozpływająca się masa.

   1. Dziękuję! :)

Dodaj komentarz