Ultra zdrowe, ultra smaczne błyskawiczne batony domowe

Czasem robiłam batony na bazie płatków owsianych i miodu, ale nigdy nie były powalające. Tym razem zaskoczony był nawet Paweł, który generalnie stroni od moich zdrowych wybryków kulinarnych.

Do zrobienia batonów potrzebujesz kilku minut i sporo bakalii, które dodajesz w zależności od preferencji. Ja zrobiłam tylko z orzechami, ale możesz dodać garść rodzynek, żurawiny, jagód goji. Pełna dowolność.

Mój przepis:

Składniki (na około 25 batoników wielkości 6cm x 2,5cm):

  • Daktyle (szklanka)
  • Orzechy: nerkowca, włoskie, laskowe, migdały (dwie szklanki)
  • Masło orzechowe 100% (trzy łyżki łyżki)
  • Kakao (łyżka)

Wykonanie:

  1. Daktyle pokroić na małe kawałki, zalać ciepłą wodą i odstawić na dwie, trzy godziny.
  2. Zmiksować orzechy* (Twój wybór czy na pył czy zachowując większe kawałki), później daktyle tak gładko, jak to możliwe.
  3. Połączyć składniki w misce, dodając masło orzechowe i kakao.
  4. Całą masę przełożyć na papier do pieczenia (lub inny równie trwały) i przykryć drugą warstwą papieru.
  5. Przy pomocy np. wałka i/lub deski do krojenia spłaszczyć masę, żeby powstał “placek” grubości do 0,5cm. Docisnąć brzegi, jeśli się rozwarstwią.
  6. Schłodzić przez kilka godzin w lodówce, żeby po wyjęciu można było kroić bez ciągnięcia się masy. Poporcjować na batony, przełożyć np. znów na papier do pieczenia i zapakować.

Przechowywać w lodówce.

*W zależności od możliwości sprzętu można miksować wszystko razem lub orzechy i daktyle oddzielnie. Mój młynek do kawy niestety nie podołał przy miksowaniu wszystkiego razem.

Leona

Leona

Przeważnie niezrównoważona, gdzieś w obłokach.

Dodaj komentarz