Domowa pizza w 6 krokach

Chcesz osiągnąć smak oryginalnej włoskiej pizzy w domu? To nie jest takie trudne. Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.

Kamień do pizzy

To nie jest zbędny gadżet. Kamienia używam od prawie 20 lat. Tego samego. Dzięki niemu czas pieczenia pizzy wynosi maksymalnie kilka minut, a temperatura jest rozprowadzana równomiernie. Kilkadziesiąt złotych wydanych na kamień zwróci się po kilku wieczorach z włoską kuchnią. Polecam kamienie szamotowe, moim zdaniem są lepsze od ceramicznych. Co ważne – kamień wstawiamy do maksymalnie rozgrzanego piekarnika przynajmniej pół godziny przed włożeniem ciasta.

Ciasto

Wbrew pozorom przygotowanie dobrego ciasta na pizzę nie jest trudne. 6 składników: mąka, woda, drożdże, cukier, oliwa i sól. Proporcje i przepis znajdziecie w naszym wpisie sprzed kilku lat. Mąkę typu 00 można oczywiście zastąpić inną pszenną, a świeże drożdże – opakowaniem tych w proszku (prawdę mówiąc od dłuższego czasu używamy tylko takich). Ciasto powinno być cienkie, na tyle obsypane mąką, aby swobodnie się przemieszczać po podłożu. Idealna jest specjalna deska do pizzy (z reguły dodawana do kamienia), dzięki której można przygotować placek ze składnikami i łatwo „zsunąć” go na rozgrzany kamień.

Zioła

Bazylia, oregano, tymianek i rozmaryn. Idealne są świeże, ale sami rzadko takich używamy ze względu na mniejszą dostępność. Suszone są rzadko wykorzystywane we Włoszech, ale dają radę. Ziół można dodać do ciasta, można nimi podsypać kamień, można sypnąć na ciasto. Nie polecam ziół na wierzchu, często się przypalają. Czosnek w proszku to osobny temat – używamy go do ciasta, do bazy, na ciasto. Prawie zawsze. Ale nie każdy lubi.

Baza

Sos pomidorowy jest najpopularniejszą bazą do pizzy, ale polecam wszystkie trzy:

a) sos pomidorowy, wg przepisu z tego wpisu

b) bazyliowe pesto rozrobione z oliwą z oliwek w proporcjach 1:1

c) ser z przerostem zielonej lub niebieskiej pleśni

Ser

Oryginalnie oczywiście mozzarella, ale ja mieszam ją z taką samą ilością pełnotłustego sera żółtego. Ser umieszczamy nie na wierzchu, a bezpośrednio na sos bazowy. Ser na składnikach to chyba najczęściej popełniany błąd.

Składniki

Tu oczywiście pełna dowolność, ale polecam skupienie się na 1-2 składnikach, w rozsądnej ilości. Polska tradycja każe szczelnie pokryć ciasto grubą warstwą dobra, ale nie ma to sensu. Polecam eksperymenty – szynka i pieczarki to nie jedyne możliwości. Polecamy orzechy i miód :) Świeży czosnek (z praski) i czarne oliwki też są super.

Kilka porad:

  • Orzechy dobrze komponują się z bazą serową. Wyjątkowo umieszczamy je pod bazą, aby się nie przypaliły.
  • Pieczarek nie podsmażamy. Surowe, pokrojone w cienkie plastry są najlepsze.
  • Świeże pomidory można umieścić na cieście przed pieczeniem (cienkie plastry) albo dodać już po upieczeniu (połówki koktajlowych).
  • Świeża rukola (dodawana po upieczeniu) jest doskonałym dodatkiem do większości odmian pizzy.

I na deser wersja dla dzieciaków :)

elniño

elniño

Bezwzględny szyderca, dla którego niemożliwe nie istnieje.

Dodaj komentarz