Cypr 2016 Podróże Poradnik

Wypożyczenie i jazda samochodem na Cyprze

Cypr jest wymarzonym miejscem do zwiedzania w moim ulubionym stylu – wypożyczonym samochodem. Dlaczego?

Cena najmu

Wypożyczenie samochodu na Cyprze jest relatywnie tanie, szczególnie poza sezonem. My w lutym za tydzień auta klasy B (Kia Picanto, 5-drzwiowe, klimatyzacja) zapłaciliśmy 170 zł + 55 zł dopłaty za fotelik dla Sońki. Najtańsze auto w tym czasie kosztowało 140 zł. W sezonie turystycznym (lipiec) ten sam samochód kosztuje już około 450 zł za tydzień, co i tak jest dobrą ceną. W idealnym – naszym zdaniem – okresie na zwiedzanie tej wyspy (maj/październik) ceny zaczynają się od 400 zł. Za to w pierwszym tygodniu listopada (średnia temperatura: 22°-25°) cena znowu spada do 170 zł. Przy 4 osobach jest to bardzo dobra oferta.

Co ważne: powyższe ceny obejmują pełne ubezpieczenie (poza oponami i szybami), opłatę za wjazd na lotnisko, dopłatę za dodatkowego kierowcę i bardzo dobrą politykę dotyczącą paliwa (oddajesz auto z takim stanem baku, z jakim je wziąłeś – więcej o sztuczkach paliwowych napisałem tutaj). Gdzie rezerwować? Na www.economycarrentals.com. Akurat na Cyprze wszystkie inne firmy i pośrednicy proponowali wyższe ceny – zawsze warto jednak się upewnić.

Ważne:

 • Wypożyczalnia blokuje 600€ na karcie kredytowej na czas wypożyczenia;
 • Ubezpieczenie nie obejmuje części tureckiej wyspy;
 • Ubezpieczenie nie obejmuje szkód parkingowych (tj. takich, w przypadku których nie było innego zidentyfikowanego uczestnika);
 • W przypadku zdarzenia z winy wypożyczającego, pobierana jest opłata wysokości 50€.

Jakość dróg

Sieć autostrad jest wystarczająca do komfortowej podróży w dowolny zakątek wyspy. Na chwilę obecną mamy do dyspozycji 5 odcinków klasy autostradowej (A1, A2, A3, A5, A6 i A9) oraz A4 – kilkukilometrowy odcinek z Larnaci na lotnisko. Autostrady są darmowe, mają od 2 do (miejscami) 4 pasów i generalnie oceniam je bardzo wysoko – miejscami przypominają polską „gierkówkę”, ale 90% to bardzo wysoki poziom wystarczający do bezpiecznej i komfortowej jazdy. Przez tydzień przejechaliśmy wszystkimi autostradami poza A9 (najnowszy, kilkunastokilometrowy odcinek). Co ciekawe, drogi klasy B (odpowniednik „krajówek”), czy nawet klasy E (najniższa klasa asfaltu) są w całkiem dobrym stanie. Zaliczyliśmy kilka tras głąb wyspy i kilka wjazdów na spore pagórki – zawsze po niezłej jakości asfalcie (w przeciwieństwie do północy Włoch).

Oznakowania miejscowości, kierunków i zjazdów na autostradach – tu również nie mam się do czego przyczepić. Warto jednak tankować w miastach – poza nimi (szczególnie przy autostradach) stacji jest mało. Ceny Paliw (E95, luty 2016): 1,05€, więc okolice 4,6 zł.

Miejscowi kierowcy

Tu również pozytywne zaskoczenie. Na tle Gruzji, Włoch, czy nawet Polski – jest zdecydowanie lepiej. W zasadzie nie mieliśmy żadnej negatywnej sytuacji (poza tymi sprowokowanymi przeze mnie, ale o tym niżej). Wydaje mi się, że miejscowi jeżdżą znacznie bardziej zachowawczo, niż kierowcy w Polsce.

Limity prędkości (50/80/100 km/h) są raczej przestrzegane. Zdarzyło nam się zatrzymanie przez policję za przekroczenie prędkości na autostradzie o 20-30km/h, na szczęście bez konsekwencji.

Wielkość wyspy

Wyspa jest na tyle mała, że można z jednego końca na drugi przejechać w trzy godziny. Odległość dowolnego miejsca od jakiejkolwiek autostrady to maksymalnie 50-60 kilometrów. Można więc swobodnie z Larnaki czy Limassol robić wycieczki w dowolne miejsce nie martwiąc się, że większość dnia spędzi się w samochodzie.

Ilość samochodów

Samochodów jest mniej, niż widujemy na polskich drogach. Nawet w miastach, w godzinach szczytu, korki rozładowują się dosyć szybko. Bardzo duża ilość (często wielopasmowych) rond sprzyja płynnemu ruchowi. Nie ma też większych problemów z parkowaniem (to pewnie zmienia się w szczycie sezonu).

Żeby nie było tak łatwo – jest też minus. Jeden, ale spory: ruch lewostronny. Na szczęście większość samolotów z Polski przylatuje na Cypr w nocy i można się przestawić przy mniejszym natężeniu ruchu, ale… łatwo nie jest. Przydaje się współmałżonek na siedzeniu obok, przypominający co chwilę „trzymaj się lewej strony”. Zdarzyło mi się kilka razy wprawić w osłupienie miejscowych, jadąc na czołówkę. Najtrudniejsze są wielopasmowe ronda oraz drążek zmiany biegów umiejscowiony po lewej stronie.

Ważne: limity prędkości przy drogach są podane w km/h, a część samochodów ma prędkościomierze wyskalowane w milach na godzinę.

Jeśli macie jakieś pytania – zapraszam do komentowania. Warto również przeczytać nasz ogólny wpis na temat wypożyczania samochodu za granicą. Tanie bilety na Cypr znaleźliśmy w naszym serwisie: superlot.pl – za 3 osoby zapłaciliśmy 295 zł.

Lubisz nas czytać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Hej, mam pytanie odnośnie wynajmu auta na Cyprze. Na wspomnianej przez Was stronie economycarrentals.com znalazłam oferte wynajmu auta z pełnym ubezpieczeniem. Czy to oznacza, że nie będzie potrzeby blokowania depozytu na karcie czy też nie ma to wpływu i wypożyczalnia zawsze blokuje pewną kwotę w ramach zabezpieczenia swoich interesòw? W T&C jest wspomniane, że wypożyczalnia może zablokować kwotę 600 EUR na poczet pokrycia ewentualnych szkòd lub kosztòw paliwa, itp. Czy w praktyce pełne ubezpieczenie zwalnia z depozytu? Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Nie posiadam karty kredytowej, więc szukam takich rozwiązań, żeby nie była ona wymagana.

  1. Ubezpieczenie w 90% nie zwalnia z depozytu, a prawie nigdy z posiadania karty kredytowej. Pamiętaj, że ubezpieczenie (nawet pełne) nie daje firmie gwarancji, że nie straci samochodu. Jeśli np. spowodujesz wypadek pod wpływem alkoholu, ubezpieczycie nie wypłaci odszkodowania, a karta kredytowa będzie dla wypożyczalni jedyną szansą na odzyskanie pieniędzy. W treści zamówienia/termsów na pewno jest zapis mówiący, czy karta kredytowa jest wymagana. Myślę, że ubezpieczenie nic tu nie zmieni.

   Generalnie KK nie jest wymagana raczej tylko w lokalnych, małych wypożyczalniach.

 2. Witam, właśnie przerabiam temat ubezpieczenia i tzw. “pełne ubezpieczenie” może być terminem mylącym. Sugerowałabym przed kliknięciem “zapłać” zapoznać się z T&C poszczególnych wypożyczalni i zwrócić szczególną uwagę na udziały własne.

 3. Hej, bardzo proszę o odpowiedź czy do wypożyczenia konieczna jest karta kredytowa czy wystarczy debetowa?
  Dziękuję!

 4. Hej. Ja też mam pytanie odnośnie wynajmu auta. Gdzieś wyczytałam, że duża ilość wypożyczalni na Cyprze nie wyraża zgody na przejazd ich autem na część turecką wyspy. Jak jest w przypadku tej wypożyczalni o której piszesz? Pozdrawiam

 5. Hej, na koniec stycznia wybieramy się na Cypr, już mamy zarezerwowane auto do odbioru na lotnisku w Larnace i w związku z tym mam pytanie dotyczące tych części Cypru, które są “chronione przez Brytyjskie wojsko” okolice Ayia Napa i Limassol, czy można przejeżdżać przez te tereny wypożyczonym samochodem ?

  1. Oficjalnie nie i szczerze odradzamy – przede wszystkim ubezpieczenie nie obejmuje tego regionu. PS. Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, przeoczyłem Twój komentarz.

 6. Hej, czy na Cyprze jest mozliwosc wypozyczenia auta z kierownica po “polskiej” stronie :D? przeraza mnie odwrotna konfiguracja…

  1. Nie ma szans. Poza tym byłoby to niebezpieczne, bo jeździć trzeba po lewej stronie :) Nie jest tak źle, uważaj na rondach :)

 7. Planujemy podróż na Cypr w październiku, z tego co wszędzie czytam to na całej południowej części jest ruch lewostrony. Jednak nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tym, co wspominasz o Ayia Napa, czy jest to jeszcze jakaś inna strefa Cypru? W regulaminie firm ubezpieczeniowych piszą tylko o zakazie wjazdu na Północną część Cypru.

  1. Chyba nie do końca jasno odpowiedziałem na poprzedni komentarz – chodziło tylko o północą część. Regiony wokół brytyjskich baz są dostępne, są tylko zakazy fotografowania.