Wypożyczenie i jazda samochodem na Cyprze

Cypr jest wymarzonym miejscem do zwiedzania w moim ulubionym stylu – wypożyczonym samochodem. Dlaczego?

Cena najmu

Wypożyczenie samochodu na Cyprze jest relatywnie tanie, szczególnie poza sezonem. My w lutym za tydzień auta klasy B (Kia Picanto, 5-drzwiowe, klimatyzacja) zapłaciliśmy 170 zł + 55 zł dopłaty za fotelik dla Sońki. Najtańsze auto w tym czasie kosztowało 140 zł. W sezonie turystycznym (lipiec) ten sam samochód kosztuje już około 450 zł za tydzień, co i tak jest dobrą ceną. W idealnym – naszym zdaniem – okresie na zwiedzanie tej wyspy (maj/październik) ceny zaczynają się od 400 zł. Za to w pierwszym tygodniu listopada (średnia temperatura: 22°-25°) cena znowu spada do 170 zł. Przy 4 osobach jest to bardzo dobra oferta.

Co ważne: powyższe ceny obejmują pełne ubezpieczenie (poza oponami i szybami), opłatę za wjazd na lotnisko, dopłatę za dodatkowego kierowcę i bardzo dobrą politykę dotyczącą paliwa (oddajesz auto z takim stanem baku, z jakim je wziąłeś – więcej o sztuczkach paliwowych napisałem tutaj). Gdzie rezerwować? Na www.economycarrentals.com. Akurat na Cyprze wszystkie inne firmy i pośrednicy proponowali wyższe ceny – zawsze warto jednak się upewnić.

Ważne:

  • Wypożyczalnia blokuje 600€ na karcie kredytowej na czas wypożyczenia;
  • Ubezpieczenie nie obejmuje części tureckiej wyspy;
  • Ubezpieczenie nie obejmuje szkód parkingowych (tj. takich, w przypadku których nie było innego zidentyfikowanego uczestnika);
  • W przypadku zdarzenia z winy wypożyczającego, pobierana jest opłata wysokości 50€.

Jakość dróg

Sieć autostrad jest wystarczająca do komfortowej podróży w dowolny zakątek wyspy. Na chwilę obecną mamy do dyspozycji 5 odcinków klasy autostradowej (A1, A2, A3, A5, A6 i A9) oraz A4 – kilkukilometrowy odcinek z Larnaci na lotnisko. Autostrady są darmowe, mają od 2 do (miejscami) 4 pasów i generalnie oceniam je bardzo wysoko – miejscami przypominają polską „gierkówkę”, ale 90% to bardzo wysoki poziom wystarczający do bezpiecznej i komfortowej jazdy. Przez tydzień przejechaliśmy wszystkimi autostradami poza A9 (najnowszy, kilkunastokilometrowy odcinek). Co ciekawe, drogi klasy B (odpowniednik „krajówek”), czy nawet klasy E (najniższa klasa asfaltu) są w całkiem dobrym stanie. Zaliczyliśmy kilka tras głąb wyspy i kilka wjazdów na spore pagórki – zawsze po niezłej jakości asfalcie (w przeciwieństwie do północy Włoch).

Oznakowania miejscowości, kierunków i zjazdów na autostradach – tu również nie mam się do czego przyczepić. Warto jednak tankować w miastach – poza nimi (szczególnie przy autostradach) stacji jest mało. Ceny Paliw (E95, luty 2016): 1,05€, więc okolice 4,6 zł.

Miejscowi kierowcy

Tu również pozytywne zaskoczenie. Na tle Gruzji, Włoch, czy nawet Polski – jest zdecydowanie lepiej. W zasadzie nie mieliśmy żadnej negatywnej sytuacji (poza tymi sprowokowanymi przeze mnie, ale o tym niżej). Wydaje mi się, że miejscowi jeżdżą znacznie bardziej zachowawczo, niż kierowcy w Polsce.

Limity prędkości (50/80/100 km/h) są raczej przestrzegane. Zdarzyło nam się zatrzymanie przez policję za przekroczenie prędkości na autostradzie o 20-30km/h, na szczęście bez konsekwencji.

Wielkość wyspy

Wyspa jest na tyle mała, że można z jednego końca na drugi przejechać w trzy godziny. Odległość dowolnego miejsca od jakiejkolwiek autostrady to maksymalnie 50-60 kilometrów. Można więc swobodnie z Larnaki czy Limassol robić wycieczki w dowolne miejsce nie martwiąc się, że większość dnia spędzi się w samochodzie.

Ilość samochodów

Samochodów jest mniej, niż widujemy na polskich drogach. Nawet w miastach, w godzinach szczytu, korki rozładowują się dosyć szybko. Bardzo duża ilość (często wielopasmowych) rond sprzyja płynnemu ruchowi. Nie ma też większych problemów z parkowaniem (to pewnie zmienia się w szczycie sezonu).

Żeby nie było tak łatwo – jest też minus. Jeden, ale spory: ruch lewostronny. Na szczęście większość samolotów z Polski przylatuje na Cypr w nocy i można się przestawić przy mniejszym natężeniu ruchu, ale… łatwo nie jest. Przydaje się współmałżonek na siedzeniu obok, przypominający co chwilę „trzymaj się lewej strony”. Zdarzyło mi się kilka razy wprawić w osłupienie miejscowych, jadąc na czołówkę. Najtrudniejsze są wielopasmowe ronda oraz drążek zmiany biegów umiejscowiony po lewej stronie.

Ważne: limity prędkości przy drogach są podane w km/h, a część samochodów ma prędkościomierze wyskalowane w milach na godzinę.

Jeśli macie jakieś pytania – zapraszam do komentowania. Warto również przeczytać nasz ogólny wpis na temat wypożyczania samochodu za granicą. Tanie bilety na Cypr znaleźliśmy w naszym serwisie: superlot.pl – za 3 osoby zapłaciliśmy 295 zł.

Podobał Ci się ten wpis? Polub, skomentuj, udostępnij - pokaż, że to co robimy, ma sens nie tylko dla nas ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  1. Hej, mam pytanie odnośnie wynajmu auta na Cyprze. Na wspomnianej przez Was stronie economycarrentals.com znalazłam oferte wynajmu auta z pełnym ubezpieczeniem. Czy to oznacza, że nie będzie potrzeby blokowania depozytu na karcie czy też nie ma to wpływu i wypożyczalnia zawsze blokuje pewną kwotę w ramach zabezpieczenia swoich interesòw? W T&C jest wspomniane, że wypożyczalnia może zablokować kwotę 600 EUR na poczet pokrycia ewentualnych szkòd lub kosztòw paliwa, itp. Czy w praktyce pełne ubezpieczenie zwalnia z depozytu? Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Nie posiadam karty kredytowej, więc szukam takich rozwiązań, żeby nie była ona wymagana.

    1. Ubezpieczenie w 90% nie zwalnia z depozytu, a prawie nigdy z posiadania karty kredytowej. Pamiętaj, że ubezpieczenie (nawet pełne) nie daje firmie gwarancji, że nie straci samochodu. Jeśli np. spowodujesz wypadek pod wpływem alkoholu, ubezpieczycie nie wypłaci odszkodowania, a karta kredytowa będzie dla wypożyczalni jedyną szansą na odzyskanie pieniędzy. W treści zamówienia/termsów na pewno jest zapis mówiący, czy karta kredytowa jest wymagana. Myślę, że ubezpieczenie nic tu nie zmieni.

      Generalnie KK nie jest wymagana raczej tylko w lokalnych, małych wypożyczalniach.