Nasze podróże Pomysł na weekend

Lanckorona zimą

Lanckorona położona jest około 40 km na południowy – zachód od Krakowa. Przy czystej pogodzie (czyt. bezsmogowej) można z Lanckorony dostrzec krakowski Kopiec Kościuszki. Lanckorona ma bogatą historię, zwłaszcza z okresu rozbiorów Polski (niektórzy historycy uważają drugą Bitwa pod Lanckoroną – wikipedia za pierwsze polskie powstanie narodowe).

Z racji warunków pogodowych (około -15°C) z młodą w wózku, nie zobaczyliśmy wszystkiego, co Lanckorona oferuje. Zdołaliśmy jednak wejść na szczyt Lanckorońskiej Góry, by zobaczyć ruiny zamku powstałego za panowania Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Wspomniana bitwa pod Lanckoroną miała miejsce właśnie pod murami tego zamku. Szczyt Góry Lanckorońskiej to także węzeł szlaków turystycznych: niebieski szlak turystyczny biegnący z Brzeźnicy do Łopusznej oraz żółty szlak z Myślenic do Chełmu Wschodniego.

Atrakcją Lanckorony jest niewątpliwie drewniana zabudowa, która została utrzymana z drugiej połowy XIX wieku. Efektowne małe domy z dużymi wrotami w różnych kolorach to wizytówka tej wsi.

Na koniec wycieczki po Lanckoronie polecamy ogrzać się w Cafe Arka, gdzie można dostać aromatyczną kawę, wybitnie smaczne torty (pochłonięte przez czekoladowego żarłacza – Odjechanego), czy domowe pierogi. Wszystko pyszne i świeże. A dla miłośników sztuki – wystawy. Mimo, że Cafe Arka jest popularnym miejscem turystycznym, nie ma tam przepychu. Knajpa jest bardzo gustownie urządzona, z przyjemną obsługą. Naprawdę warto tu zajrzeć, będąc w okolicy. A! I można wejść z piesełem, nawet takim dużym jak Zoltan ;-)

Lubisz nas czytać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Lanckoronianka pozdrawia :) wpadajcie częściej. Każda pora roku jest u nas magiczna i gdybym miała wybrać jedną, to nie umiała bym się zdecydować. Pozdrawiam serdecznie :)