Refleksje

Oto Gospodarz!

Kilka dni temu minęła pierwsza rocznica śmierci Stasia – ojca mojej mamy. Nie piszę, że mojego dziadka, bo nie lubił, jak się do niego tak zwracaliśmy. „Dziadek to jest do orzechów” – powtarzał.

Staś był człowiekiem, jakich coraz mniej wokół nas. A z drugiej strony coraz bardziej wydają się być potrzebni. Był gospodarzem. Takim prawdziwym. Miał ogromne podwórko, stodołę, kilka hektarów pola, hodował zwierzęta. Znał każdy zakamarek swojej ziemi. Nie był w stanie odpoczywać, gdy jakikolwiek sprzęt nie był sprawny. Na szczęście umiał naprawić praktycznie wszystko. Gdy czegoś się podejmował, robił to najlepiej, jak umiał. Wkładał w to całą energię i pracował tak długo, aż był zadowolony z efektu. Nie zabierał się za nic, dopóki nie skończył poprzedniego zadania. Był rolnikiem, ale też strażakiem, kuratorem sądowym czy dyrektorem banku.

Wiedział, że jest za to wszystko – za każdy kawałek jego własności lub powierzonego mienia – odpowiedzialny. Nie liczył na innych, nie delegował, nie czekał, aż zrobi to ktoś inny. Po prostu działał. Rzetelnie i w swoim rytmie.

Staś, walcząc przez 40 lat z cukrzycą, na każdym kroku pokazywał, że nie można się poddać. Nadszedł jednak dzień, w którym siły mu zabrakło. Teraz odpoczywa po ciężkiej pracy.

Takich gospodarzy mi dzisiaj brakuje.

Lubisz nas czytać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *