Skansen miejski w Dobrym Mieście

W ramach krótkich wycieczek krajo- i kulturoznawczych po Warmii, zainteresowani Basztą Bociana z XIV wieku, zajechaliśmy do Dobrego Miasta.

Szybki spacer po mieście, obowiązkowe megalody i wracając już do domu, zahaczyliśmy o powyższą Basztę. Pomimo informacji, że czynna – Baszta zamknięta. Kilka zdjęć i się zwijamy, a tu Pan sympatyczny, którego – niech mnie wszyscy diabli – imienia nie pamiętam, pyta, czy my do zwiedzania, i czy widzieliśmy już kamienice. Zdziwieni z lekka, zgodnie z prawdą, odpowiadamy, że nie. Na co Pan sympatyczny zaprasza do zwiedzenia kamienic, “tam, w ostatnim budynku siedzi pani (równie sympatyczna), która was oprowadzi”.

Okazuje się, że Dobre Miasto odnowiło kamienice z XVII/XVIII wieku i odtworzono tam zakłady rzemieślnicze z XX wieku – szewski, krawiecki, fryzjerski, atelier fotograficzne i piekarnię wraz z izbą mieszkalną. Ponadto jest tam kilka galerii, a także organizowane bywają różne warsztaty – tkackie, fotograficzne, koronki frywolitkowej, ceramiczne. Najbardziej zaś zaskakujące jest, że zwiedzanie muzeum jest bezpłatne, a oprowadzający nie pracują, lecz działają społecznie, czyli po prostu za darmo. Co swoją drogą przekłada się na sposób oprowadzania – nieprzymuszenie, z pasją, aż miło posłuchać. Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie TUTAJ. Zwiedzanie przyjemne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Szczerze polecamy!

Baszta

Kamienice

Leona

Leona

Przeważnie niezrównoważona, gdzieś w obłokach.

Dodaj komentarz