Pierwszy bieg ze Spotify Running

Nie wyobrażam sobie biegania bez muzyki. Z niecierpliwością czekałem na usługę Spotify Running. Było warto.

Oglądając wczoraj relację z konferencji WWDC 2015 największe wrażenie zrobiła na mnie usługa Apple Music. Nie jest to kosmiczna rewolucja, ale połączenie kompletnej bazy utworów i mechanizmów rekomendacji, które przez ostatnie lata chyba tylko (nieco zapomniane) Last.fm potrafiło popełnić dobrze, robi wrażenie. Pomimo kupowanego od prawie dwóch lat Spotify Premium, nie mogę się doczekać testów usługi Apple. Jeśli rzeczywiście Jabłko podejdzie do tematu w swoim stylu, pozamiata rynek.

W trakcie konferencji (przypadek?) dostałem maila od Spotify z informacją, że usługa Spotify Running jest już dostępna na moim koncie. Nareszcie. Przyodziałem buty i kilka minut przed północą wybrałem się na trening.

Czym jest Spotify Running?

Usługa polega na serwowaniu utworów dobranych do ustalonego na początku tempa biegu. Najpierw wybieramy jeden z 6 trybów głównych przygotowanych przez Spotify (muzyka filmowa, symfoniczna, elektroniczna, itd.) lub playlistę konkretnego gatunku muzycznego. Następnie aplikacja prosi nas o rozpoczęcie biegu, aby wykryć tempo. Po kilkunastu sekundach uruchamia się wybrany kanał muzyczny. Utwory są bardzo dobrze dopasowane do wybranego tempa, przez cały czas miałem wrażenie, że muzyka jest o pół kroku szybsza, ode mnie. To świadomie (lubię gadżety) lub podświadomie motywowało do nieco szybszego biegu, ale przede wszystkim do utrzymania stałej prędkości. Podczas biegu można dowolnie je korygować, dzięki czemu można prowadzić bardziej skomplikowane formy treningu.

Czy to działa?

Trudno ocenić po pierwszym biegu, ale jedno jest pewne: nie przeszkadza. Odpowiednio dobrane utwory pomagają w utrzymaniu tempa, co z pewnością jest plusem. Bardzo lubię muzykę filmową – to ona wypełnia większość mojej biegowej playlisty, więc i kanały przygotowane przez Spotify przypadły mi do gustu (połowa z sześciu predefiniowanych kanałów biegowych są utrzymane w tym stylu). Postanowiłem podczas najbliższych kilku treningów przetestować inne kanały, zawieszając słuchanie własnej muzyki. Za około dwa tygodnie podzielę się obserwacjami.

Jak spróbować?

Usługa jest dostępna w najnowszej wersji aplikacji Spotify na iPhone i nie wymaga konta Premium. Do działania jest potrzebne połączenie internetowe.

Testowaliście już Spotify Running? Jakie są Wasze wrażenia?

elniño

elniño

Bezwzględny szyderca, dla którego niemożliwe nie istnieje.

5 komentarzy

  1. Super, muszę spróbować!

    1. Ja też!

    2. Czy ta usługa jest płatna?

    3. Czy wersja na Androida też istnieje?

Dodaj komentarz