Nasze podróże

Jeziorany – perełka Warmii

Szczerze – nie spodziewałam się tak urokliwej okolicy. Wszystko szalenie zadbane, jakby takie …nie polskie ;-) Krzewy przystrzyżone, trawniki skoszone, dużo kwiatów posadzonych i grama śmiecia na ulicy. Mnóstwo kontrastów, np. nowoczesny plac zabaw, zaraz obok stare komórki (dla tych, co komórek nie pamiętają – jest to pomieszczenie gospodarcze, w której przechowuje się wszelakiej maści “przydasie”), a w tle zabytkowy kościół.

To, co nas ogromnie zainteresowało, to niesamowicie zagospodarowane koryto rzeki. Miejsce historyczne, gdyż niegdyś znajdowała się tutaj fosa obronna, a aktualnie bardzo przemyślany park. Zainteresowani o projekcie mogą przeczytać np. TUTAJ. Od naszego gospodarza dowiedzieliśmy się, że w znaczącej części projekt współfinansowany był przez środki europejskie, mianowicie kwota dotacji: 3 104 936,08 PLN, a wartość projektu: 3 652 865,98 PLN. Projekt “Wzrost potencjału turystycznego miejscowości Jeziorany poprzez renowację zabytkowej fosy”, pomimo ogromnego dofinansowania, podobno nie spotkał się ze zbyt pozytywną opinią mieszkańców, czego osobiście nie rozumiem. Ok, można było 500 tysięcy wydać na inne cele, wspierające bezpośrednio mieszkańców, jednak sposób, w jaki park został stworzony, niesie za sobą turystów, którzy wspierają tutejszych zostawiając pieniądze w kwaterach, restauracjach, czy sklepach. Pomijam już oczywisty aspekt – mieszkańcy z niego mogą korzystać, a atrakcji jest sporo. Żeby zachęcić do odwiedzenia tego miejsca, nie publikujemy zdjęć z parku, bo …ich nie zrobiliśmy, ale wygrzebałam film, na którym co nieco widać, jak ów park wygląda. Klik TUTAJ.

Dodatkowym, a może i najważniejszym atutem tego miejsca są piękne kamienice i nieczynna stacja kolejowa, która aktualnie jest domem mieszkalnym, o czym pisałam TUTAJ i tutaj także znajdziecie sporo zdjęć drogi (Tłokowo – Jeziorany) usytuowanej w miejscu zwiniętych torów.

Generalnie żadna mała miejscowość nie wywarła na mnie tak ogromnie pozytywnego wrażenia. Jest tutaj po prostu pięknie i jeśli tylko będziemy kiedyś w okolicy Warmii, niewątpliwie wrócimy do Jezioran, choćby po to, by sfocić park-fosę :-)

A, i bardzo ważna informacja dla tych, co lubią dobrze zjeść, Jeziorany mają genialną restaurację Retro, w której podają pyszne i świeże potrawy za niezłe pieniądze.

Na deser perełka Warmii – Jeziorany – w obiektywie…

Lubisz nas czytać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  1. :) Jeziorany i okolice są piękne. Następnym razem zawitajcie i do nas, prawdziwie warmińskie wnętrza Osady Dębowo w Kiersztanowie pod Jezioranami.

  2. Kochani jezioraniacy czy jeszcze istnieje jakaś szansa zeby pociągi wrócily na trase czerwonka-lindzbark,bo slyszalem ze ta trasa została już dożywotnio zamknięta,a szkoda przecież to popularna trasa turystyczna.