Wypożyczanie auta – poradnik dla początkujących

Wypożyczenie auta za granicą może się okazać bardzo tanią i wygodną formą przemieszczania się. Może, ale nie musi… Przygotowaliśmy dla Was poradnik, który pomoże przebrnąć przez ten temat.

Kiedy wypożyczenie auta ma sens?

Podstawowym warunkiem są umiejętności i doświadczenie kierowcy (lub kierowców). Jeśli nie czujesz się dosyć pewnie za kółkiem – odpuść sobie. Dodatkowy stres związany z prowadzeniem w nieznanym kraju spotęguje strach i może wygenerować niepotrzebne problemy. Im luźniejsze podejście miejscowych kierowców do przepisów (o tym napiszę dalej), tym większą trzeba mieć odporność psychiczną i tym większą rolę odgrywa doświadczenie kierowcy.

Kolejny istotny temat to ilość podróżujących osób. Wypożyczenie auta zaczyna być sensowne przy 2 osobach, przy 3-4 staje się często najtańszym środkiem lokomocji (np. w zachodniej Europie). Zakładamy oczywiście, że wypożyczamy auto na dobrych warunkach i porównujemy je na trasach rzędu 100-300 km z np. pociągami. Dokładne wyliczenia pojawią się dalej.

Warto zwrócić uwagę na oszczędność czasu i elastyczność podróżowania samochodem. Nie jesteśmy uzależnieni od rozkładów jazdy, dzięki czemu możemy dynamicznie planować dalszą podróż. Samochód jest zatem idealny na krótkie, weekendowe wypady, gdy chcemy zobaczyć sporo miejsc. Poruszanie się środkami komunikacji publicznej zajmowałoby po prostu za dużo czasu. Z kolei jeśli planujemy pobyt „stacjonarny”, wypożyczenie auta mija się z celem.

Nasze doświadczenia: kraje

Wypożyczałem samochód pewnie więcej, niż sto razy – mam więc jako takie doświadczenie w praktycznym obcowaniu z kierowcami różnych narodowości. Moje subiektywne odczucia w tym aspekcie:

Kierowcy niewiele różniący się od Polaków

Czechy, Słowacja, Węgry

Wyjątkowo ostrożni i zachowawczy

Niemcy, Austria, Szwajcaria, Belgia, Holandia

Fantazja kierowców zmusza do nieco większej ostrożności

Północne Włochy, Francja, Słowenia, Portugalia, Chorwacja, Czarnogóra

Warto mieć oczy dookoła głowy

Południe Włoch + Sycylia, Grecja, Serbia, Hiszpania, Bośnia i Hercegowina

Przydaje się dar czytania w myślach

Albania, Macedonia, Maroko, Rosja

Nasze doświadczenia: firmy

Warto korzystać z renomowanych firm. Zdecydowanie rzadziej stosują „sztuczki” i dziwne zapisy w umowach.

Hertz, Avis, Europcar, Thrifty – tutaj nigdy nie było problemu.

Goldcar – jak powiedział ostatnio mój dobry przyjaciel „hiszpańska firma pracująca w hiszpańskim stylu niezależnie od kraju”. Raczej nie skorzystamy z ich usług – po raz kolejny doświadczyliśmy ekstremalnie wolnej obsługi, brudnego fotelika dla dziecka oraz biura otwartego dopiero o 8:00. Same samochody bardzo fajne, ale spory minus za obsługę.

Przepisy

Podstawowe przepisy ruchu drogowego dla większości europejskich krajów znajdziecie w serwisie Camprest.

Za około 20 zł możesz uzyskać dostęp do klubu PZM, gdzie publikowane są przepisy drogowe wszystkich europejskich krajów. Można je też znaleźć przez wyszukiwarki. Zwróćcie uwagę na:

 • limity prędkości;
 • obowiązkowe wyposażenie pojazdu (kamizelki, gaśnice, itp.);
 • kwestia świateł mijania;
 • warunki przewożenia dzieci.

Co jest potrzebne do wypożyczenia auta?

1) Dokument tożsamości + prawo jazdy

Najlepiej jeśli są to dwa osobne dokumenty (większość firm nie uzna prawa jazdy jako dokument tożsamości). Może to być dowód osobisty (UE) lub paszport (wszędzie).

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane w większości krajów (Cała UE, Filipiny, Gruzja, Gujana, Iran, Izrael, Kazachstan, Kongo, Kuba, Kuwejt, Maroko, Mongolia, Niger, Pakistan, Republika Korei, Republika Południowej Afryki, Republika Seszeli, Republika Środkowoafrykańska, Senegal, Tadżykistan, Tunezja, Turkmenistan, Uzbekistan, Wschodnia Republika Urugwaju, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zimbabwe) – tutaj wystarczy polski dokument (oczywiście ważny).

W Etiopii, na Jamajce, w Jordanii, Kenii, Meksyku, Senegalu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i kilku innych krajach (sprawdźcie przed wyjazdem) wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Jest ono wydawane na okres maksymalnie 3 lat, na podstawie dokumentu głównego (nie zdajemy oczywiście żadnego egzaminu). Wniosek składa się w Wydziale Ewidencji Kierowców i Pojazdów właściwym dla stałego miejsca zameldowania, a czas oczekiwania wynosi maksymalnie 7 dni. Koszt to 35 zł. Szczegółową procedurę dla Krakowa znajdziecie na stronach BIP.

2) Karta wypukła

Bez karty się nie obejdzie. Musi to być „klasyczna” karta kredytowa lub debetowa, ale wypukła i z aktywowanymi płatnościami mobilnymi/online, przy czym kilkukrotnie wypukła karta debetowa nie została przyjęta. Radzimy nie testować tego na miejscu. Nawet jeśli rezerwacja za pomocą takiej karty się powiedzie (szczególnie u pośrednika), warto się upewnić przed wyjazdem, czy nie będzie problemów. A na 90% będą.

Bardzo ważne, żeby nazwisko na karcie zgadzało się z nazwiskiem kierowcy – jest to w 99% konieczne.

3) Odpowiedni wiek i staż

Niektóre firmy nie wypożyczają (ewentualnie żądają dodatkowej opłaty/ubezpieczenia) samochodów młodym kierowcom (najczęściej <25 lat) lub kierowcom niedoświadczonym (posiadanie prawa jazdy krócej, niż 3 lata). Warto zwrócić na to uwagę przed rezerwacją, aby podczas wydania samochodu nie pojawiły się problemy.

To ile to właściwie kosztuje

Cena różni się w zależności od terminu, lokalizacji oraz oczywiście klasy samochodu. Najlepsze ceny, jakie udało nam się osiągnąć to:

 • 31 zł za dobę dla tygodniowej wycieczki do Alicante (217 zł za cały okres);
 • 33 zł za dobę za 4 dni w Barcelonie (132 zł za cały okres);
 • 44 zł za dobę dla weekendowego (3 dni) wypadu do Bergamo (132 zł za cały okres).

W powyższych przypadkach decydowaliśmy się na ofertę bez dodatkowego ubezpieczenia (patrz poniżej: „Na co trzeba uważać?”). W przypadku pełnego ubezpieczenia cena za dobę rośnie o $8-$15 (w zależności od okresu i firmy).

Przeprowadźmy symulację kosztową na bardzo ogólnych założeniach. Przyjmijmy cenę za dobę na poziomie 40 zł. Dla spokoju doliczmy pełne ubezpieczenie wysokości 45 zł ($12). Otrzymujemy cenę: 85 zł za dobę. Zakładamy, że pokonujemy 300 kilometrów dziennie (spokojnie wystarczy na intensywne zwiedzanie w większości europejskich krajów). Ceny paliw w poszczególnych krajach sprawdzamy na stronie PZM Travel. Przyjmijmy 1,5€ za litr i spalanie na poziomie 6 litrów na 100 kilometrów (podczas ostatniego wyjazdu do Włoch przez 4 dni „wykręciliśmy” Lancią Ypsilon 5,2 litra, pomimo faktu, że nie jestem mistrzem eco-drivingu). Dziennie na paliwo potrzebujemy więc 110 zł. Pełny koszt (wypożyczenie + paliwo) wynosi 195 zł. Gdybyśmy zrezygnowali z dodatkowego ubezpieczenia jest to już 150 zł.

Przy 4-osobowym wyjeździe jest to odpowiednio 49 zł i 38 zł na osobę za cały dzień zwiedzania małych miasteczek w Toskanii lub fantastycznych okolic Barcelony.

Porównując koszt z cenami biletów na autobus czy pociąg okazuje się, że podróż samochodem jest bardzo atrakcyjna. Przykład z naszego ostatniego wyjazdu: przejazd z lotniska w Bergamo (Włochy) do fantastycznego Como najtańszymi możliwymi autobusami to koszt 22 zł w jedną stronę (44 w obie). Podróż trwa 2 godziny (nie licząc czasu oczekiwania na autobus), podczas gdy samochodem można tę trasę pokonać w 50 minut. Co oczywiście nie ma sensu, bo po drodze jest kilkanaście ciekawych miejsc, gdzie warto się zatrzymać :)

Gdzie szukać dobrych ofert

Kiedyś znajomy, który pracuje w firmie tworzącej systemy rezerwacyjne dla turystyki powiedział mi, że w przypadku wypożyczania samochodów nie ma żadnych reguł co do budowania siatki cenowej. Najczęściej ceny w serwisach pośredniczących są lepsze, niż bezpośrednio w wypożyczalni. Dzieje się tak, gdyż tego typu serwisy często „rezerwują” określoną ilość samochodów lub transakcji dla siebie niejako „hurtowo”, z wyprzedzeniem. Później minimalizując ewentualne straty, odstępują rezerwację dużo taniej. Generalnie ZAWSZE poszukuję samochodu we wszystkich poniższych serwisach:

Oraz bezpośrednio w wypożyczalniach:

Na co trzeba uważać?

1) Kwestie ubezpieczenia

Standardowo wypożyczony samochód jest ubezpieczony (AC/OC), ale na 99% kierowca odpowiada za szkody do pewnej kwoty (rzędu 600€ – 1200€). Jeśli samochód zostanie ukradziony lub całkowicie zniszczony, wtedy kierowca pokrywa szkodę do tej właśnie kwoty, a resztę dopłaca wypożyczalni ubezpieczyciel. Co ważne, kwota zabezpieczenia jest blokowana na czas wypożyczenia na karcie kredytowej i „uwalniana” w ciągu pewnego czasu po oddaniu pojazdu. Trzeba więc pamiętać, żeby:

 • posiadać odpowiedni limit na karcie kredytowej (wysokości +10-15% w stosunku do udziału własnego ze względu na kwestie kursowe);
 • zwrócić uwagę na czas, po którym zabezpieczenie jest zwracane, gdyż niektóre firmy potrafią blokować te środki nawet przez 30 dni po oddaniu samochodu.

Każda wypożyczalnia posiada opcję dodatkowego pełnego ubezpieczenia. Jego koszt to $8-$15 (w zależności od okresu i firmy) dziennie. Dokupienie tej opcji daje pełny spokój – nawet najmniejszą szkodę pokrywa ubezpieczyciel (z pewnymi wyłączeniami, o czym poniżej). Dodatkowym plusem jest fakt, iż nie są blokowane środki na karcie kredytowej (gdyż nie ma udziału własnego).

2) Wyłączenia z ubezpieczenia

Podobnie jak w przypadku polskich polis AC, jeśli spowodowaliśmy wypadek np. pod wpływem alkoholu lub rażąco łamiąc przepisy ruchu drogowego – ubezpieczenie nie zadziała i będziemy musieli pokryć wszystkie koszty. To normalne i trudno się z tym nie zgodzić. Warto jednak zwrócić uwagę na zapis mówiący o wyłączeniu ubezpieczenia, jeśli uszkodzenie pojazdu miało miejsce podczas jakiegokolwiek naruszenia przepisów. W tej sytuacji wypadek podczas przekroczenia prędkości o 5km/h spowoduje przykre konsekwencje.

3) Sztuczka FULL>EMPTY

Hit ostatnich lat, szczególnie często wykorzystywany przez Goldcar. Coraz więcej klientów „przynoszą” wypożyczalniom porównywarki cen. Tam z kolei użytkownicy wybierają najtańsze opcje. Firmy wymyśliły zatem ciekawy sposób na „obowiązkową opłatę dodatkową”, która nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Otóż w warunkach wypożyczenia (oczywiście jeszcze przed ostateczną rezerwacją) dowiadujemy się, że otrzymujemy auto z pełnym bakiem, a zwrócić powinniśmy z bakiem pustym. A to oznacza, że to wypożyczalnia kupiła nam jeden bak paliwa i trzeba do opłaty za wypożyczenie doliczyć ten koszt paliwa (oczywiście sporo wyższy, niż na stacji) i na prowizji od tego paliwa wypożyczalnia dodatkowo zarabia. Niższą cenę w wyszukiwarce odbija sobie zatem obowiązkową opłatą za paliwo. Oczywiście możemy zwrócić auto z paliwem w baku i za niewykorzystane paliwo otrzymamy zwrot (po równie zawyżonej cenie), ale…

 • zwrot jest liczony z dokładnością do 1/4 baku, zaokrąglane na korzyść wypożyczalni oczywiście;
 • za zwrot jest pobierana „opłata manipulacyjna” wysokości 15€ – 25€.

W praktyce okazuje się zatem, że jeśli mielibyśmy otrzymać zwrot za paliwo np. 10€, nie dostaniemy nic – opłata manipulacyjna zje wszystko (ale dopłacać różnicy na szczęście nie trzeba).

Wyjścia są dwa:

 1. czytamy dokładnie warunki wypożyczamy auto w opcji FULL>FULL – musimy wtedy oddać auto z pełnym bakiem, tankując je na stacji po rynkowej cenie;
 2. godzimy się na FULL>EMPTY, bo różnica w cenie takiego wypożyczenia jest na tyle duża, że wyższa cena paliwa otrzymanego od wypożyczalni nam nie przeszkadza (co jest bardzo możliwe) + staramy się oddać samochód z jak najmniejszą ilością paliwa (co nie jest łatwe).

4) Umiejscowienie puntów wypożyczalni

Planując wypożyczenie samochodu na lotnisku, uwzględnijcie to, że czasem punkt wypożyczalni nie znajduje się bezpośrednio w terminalu lub przed nim. Czasem należy dojechać bezpłatnym busem. Taka operacja ma wpływ na to, ile czasu potrzebujecie, aby dokonać zwrotu samochodu. Sam zwrot również może zająć od 30 sekund do kilkudziesięciu minut (np. gdy będzie kolejka).

5) Zwrot bez pracownika wypożyczalni

Wielokrotnie zdarzało nam się zwracać samochód bez obecności pracownika wypożyczalni, wrzucając kluczyk do specjalnej skrzynki. Czasem wynikało to z pośpiechu, czasem biuro wypożyczalni było zamknięte podczas naszej wizyty. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji (o ile nie mamy wykupionego pełnego ubezpieczenia) odpowiadamy za szkody, które potencjalnie mogą powstać do momentu pojawienia się przedstawiciela wypożyczalni (blokada kaucji nadal działa). Nigdy się nie nacięliśmy (nie zapłaciliśmy za zniszczenia tego typu), ale trzeba o tym pamiętać. Sprawdzajcie godziny pracy biura.

6) Przejazd przez granicę

W niektórych wypożyczalniach przekraczanie samochodem granic jest zabronione lub wymaga dopłaty. Takie ograniczenie najczęściej nie dotyczy krajów UE.

To chyba tyle na dziś… Będę uzupełniał ten artykuł, więc jeśli macie uwagi, pomysły, sugestie – czekam na komentarze.

AKTUALIZACJA 24.05.2015 – dodałem info o przekraczaniu granic oraz międzynarodowym prawie jazdy.

elniño

elniño

Bezwzględny szyderca, dla którego niemożliwe nie istnieje.

96 komentarzy

 1. Hej! Dziękuję za świetny artykuł. Właśnie dokonałem swojego pierwszego wynajęcia auta podczas pobytu na Majorce. Mam jedno pytanie: czy wypożyczając samochód wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy? Pozdrawiam serdecznie!

  1. Dzięki! Uzupełniłem artykuł o tę kwestię. Udanego wyjazdu!

   “Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane w większości krajów (Cała UE, Filipiny, Gruzja, Gujana, Iran, Izrael, Kazachstan, Kongo, Kuba, Kuwejt, Maroko, Mongolia, Niger, Pakistan, Republika Korei, Republika Południowej Afryki, Republika Seszeli, Republika Środkowoafrykańska, Senegal, Tadżykistan, Tunezja, Turkmenistan, Uzbekistan, Wschodnia Republika Urugwaju, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zimbabwe) – tutaj wystarczy polski dokument (oczywiście ważny).

   W Etiopii, na Jamajce, w Jordanii, Kenii, Meksyku, Senegalu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i kilku innych krajach (sprawdźcie przed wyjazdem) wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Jest ono wydawane na okres maksymalnie 3 lat, na podstawie dokumentu głównego (nie zdajemy oczywiście żadnego egzaminu). Wniosek składa się w Wydziale Ewidencji Kierowców i Pojazdów właściwym dla stałego miejsca zameldowania, a czas oczekiwania wynosi maksymalnie 7 dni. Koszt do 35 zł.”

 2. Bardzo dobry artykuł. Sugeruję dołożyć jeszcze coś na temat dodatkowego ubezpieczenia/ubezpieczenia wkładu własnego. Mianowicie często z niego wyłączane są szkody dotyczące: dachu, podwozia, lusterek, szyb oraz elementów mechanicznych (np. sprzęgło). Trzeba uważnie czytać warunki. Dodatkowo, zawsze wypożyczalnia wystąpi z regresem do nas na kwotę udziału własnego, a ubezpieczyciel nam to ewentualnie zwróci.

  1. Dzięki za uwagę. Rzeczywiście tylko zasugerowałem kwestię dokładnego czytania umowy, a wyłączeń jest coraz więcej. Przygotuję większą aktualizację artykułu.

 3. Hej, również uważam że to dobry i przydatny artykuł :) również mam wynająć pierwszy raz auto na wyspie Gran Canarii, chciałam zapytać odnośnie wieku. Czy każda wypożyczalnia nalicza dodatkową opłatę dla kierowcy do 24 lat, ile mniej więcej to kosztuje? I czy jak kierowca (jak ja) rocznikowo ma 24 to się liczy? Pozdrawiam ! :)

  1. Nie każda wypożyczalnia ma tego typu dopłaty. Szczególnie na typowo turystycznych wyspach, gdzie najsensowniejszy jest wynajem w lokalnej firmie. Dopłaty stosują głównie sieciowe wypożyczalnie. I przede wszystkim – czasem jest to 24, czasem 21, a czasem 29 lat. Na Gran Canarii nie powinno być problemu ze znalezieniem wypożyczalni bez dopłaty za wiek.

   Co do wysokości – spotkałem się z dopłatami rzędu 5%-10% kwoty najmu, koniecznością zakupu dodatkowego ubezpieczenia (jeśli dobrze pamiętam ok. 5€/dzień), ale zdarzyło mi się też (gdy byłem sporo młodszy), że wypożyczenie auta było po prostu niemożliwe.

  2. Cześć.
   Planuje wynająć auto na Gran Canaria. Trafiłem tutaj przez google. Czy możesz poradzić z jakiej firmy korzystałaś? Jak wygląda kwestia kaucji, czy blokują środki? Każda firma to sprawdza czy wszędzie ta kaucja obowiązuje? Dzięiuje za opowiedź :)

 4. Witam fajny artykul ale mam jedno pytanie :) gdzie najlepiej wynajac auto na lotnisku czy w miescie? na miejscu czy przez internet jaka opcaja bedzie bardziej korzystna?

  1. Z naszego doświadczenia wynika, ze zawsze przez internet jest taniej. Co do miejsca odbioru – to zależy od konkretnej lokalizacji. Czasem taniej jest w mieście, ale dojazd z lotniska np. taksówką w środku nocy jest ostatecznie mniej korzystny.

 5. Ok spoko mówisz ze nie mozna wynająć auta karta z wypukłymi cyframi i imieniem i nazwiskiem z napisem debit ? A co jeżeli wykupie do tego dodatkowe ubezpieczenie i zapłacę kaucje i wszystko z tej oto wlasnie karty ? Przejdzie ? Czy musi byc kredytowa i churagan !!?

  1. Kilkukrotnie próbowałem i niestety nigdy się nie udało. Niezależnie od ubezpieczenia i kaucji. Pewnie zależy od firmy/człowieka. Szczerze mówiąc odradzam. Dobrą kredytówkę bez opłat dostaniesz w każdym banku.

 6. Też wielokrotnie wynajmowałam samochód. Raz dałam się złapać na oddawanie samochodu z pustym bakiem.
  Moja rada- ZAWSZE bierzcie pełne ubezpieczenie. Kiedy jedziecie w kilka osób różnica będzie wynosić kilkadziesiąt złotych, a spokój bezcenny.

 7. A mam pytanko…..wlasnie ostatnio wrocilismy z mezem z wakacji, pierwszy raz wypozyczalismy autko, placilismy przelewem jeszcze w Polsce;na miejscu okazalo sie, ze nie mamy odpowiedniej karty kredytowej wlasnie-autka nie dostalismy, pieniążków nie chca nam zwrocic…czy ma pan jakis pomysl jak mozna probowac je odzyskac…z wakacji wróciliśmy juz, droga mailową otrzymalismy odp. kolejna, ze to nasza wina była, ze samochodu nie wydano i kosztow nam nie zwroca..

  1. Niestety, znam wiele takich przypadków i nigdy nie udało się odzyskać zaliczki. Dlatego właśnie sugeruję, aby nie ryzykować i zawsze używać normalnej, wypukłej karty kredytowej. Przykro mi.

 8. Cześć, pisałeś o wypożyczalni w Bergamo za 44zł/dzień, tak się składa że właśnie szukam samochodu na 2 tygodnie we Włoszech, możesz podać nazwę tej wypożyczalni? Dzięki z góry ;)

 9. Z doświadczenia z sieciówkami: zapłaciłem za auto w Europcar całą kwotę wynajmu z góry Debitem (kantor Aliorbanku), a na miejscu chcę podpiąć normalną kredytówkę Citi – nie będą robić problemów?

  1. O ile nowa karta jest kredytówką i jest na niej Twoje nazwisko – nie powinno być problemów.

 10. Witaj,
  świetny i bardzo pomocy artykuł
  czy możesz mi podać nazwę wypożyczalni lub portalu pośredniczącego na którym nie zablokują mi karty kredytowej jeżeli wykupie dodatkowe pełne ubezpieczenie. Niestety wszystkie, które sprawdzam mają opcję wykupu pełnego ubezpieczenia od wszelkich usterek i kradzieży ale niestety nadal blokada karty jest i to do tego limit kosmiczny np. 12 500,00 zł???
  Jeżeli masz taką wiedzę, będę wdzięczna za odpowiedź
  pozdrawiam Asia

  1. Wydaje mi się, że taki limit nie jest wymagany, bo sam takiego nie mam… Niestety nawet przy pełnym ubezpieczeniu, raczej nie unikniesz karty. Pamiętaj, że ubezpieczenie nie działa np. w przypadku prowadzenia pod wpływem alkoholu – wtedy wypożyczalnia przy braku karty ryzykowałaby utratą samochodu. Z drugiej strony, jak sprawdzam na http://www.economycarrentals.com/ (po wyszukaniu auta masz “Terms”) w większości blokowana jest kwota około 500€…

 11. “Jeśli widzisz na karcie „Electron” albo „Debit” – nie wypożyczysz na nią samochodu. Nawet jeśli rezerwacja za pomocą takiej karty się powiedzie, samochód nie zostanie wydany – sprawdzone wielokrotnie.” Bzdura, wypukła karta debetowa alioru z napisem debit to nie żaden wynalazek i bez problemu przechodzi chociażby w wypożyczalni Budget. Sprawdzone dwa tygodnie temu w Omanie. Blokada na karcie środków w wysokości 150 OMR. Karta kredytowa nie jest do niczego potrzebna. Karty wypukłe mają możliwość blokady środków i taka opcja w zupełności wystarczy.

  1. Nieco zmieniłem ten paragraf, ale nie zgodzę się z tym, ze zawsze wypukła debetówka będzie honorowana. Zdarzyła nam się w ubiegłym roku odmowa wydania auta dla takiej karty. Wiele zależy od regulacji danej firmy oraz kwestii ubezpieczenia. Nie jest prawdą, że blokada środków w zupełności wystarczy, bo np. gdy zniszczysz samochód pod wpływem alkoholu, masz obowiązek pokryć wszystkie koszty i wypożyczalni łatwiej będzie tę sporą sumę ściągać z delikwenta poprzez kartę kredytową.

   1. Dokładnie, dwa tygodnie temu w Marrakeszu wypożyczalnia Budget, ludzie przed nami nie dostali samochodu, bo mieli kartę wypukłą ale “debit”. W warunkach jest wyraźnie zaznaczone karta wypukła kredytowa. No chyba, że ktoś lubi ryzyko.

  2. Mylisz się Macieju, różnica między tymi kartami polega nie na blokadzie a na tym, że jak masz saldo 0 na koncie to z debetowej nic nie ściągną, a z kredytowej bez problemu. Wszystko zależy od człowieka i wypożyczalni, w goldcar musiałem dokupić ubezpieczenie i wyszło drogo, w Hertz akceptują debetowe.

 12. Wypożyczalnia Hertz – zalecam szczególną ostrożność. Korzystałem wcześniej bezproblemowo z kilku wypożyczalni o mniejszej renomie i postanowiłem sprawdzić jak działa Hertz w Portugalii (jedna z najdroższych z ofert w klasie aut ekonomicznych). Zapłaciłem za Fiata 500, bo chciałem fajne, prawie kultowe autko, żeby podróż z żoną była miła i romantyczna, a dostałem….. trumnę czyli czarną skodę Citygo z 5 furtkami. Próbowałem negocjować, perswadować, tłumaczyć, ale nic nie wskórałem, dodatkowo pracownikowi wypożyczalni tak cuchnęło z ust jakby dopiero co skonsumował jakąś padlinę… Przy autoryzacji karty pojawił się problem, bo chcieli zablokować wyższą kwotę niż była przygotowana (aż 1400 EURO!). Nie mogłem zrezygnować z wynajmu, bo straciłbym już zapłacone 260 EURO. W końcu po paru próbach poprawiania limitu udało się autoryzować kartę. Typ był tak zirytowany, że aż musiał wyjść na chwilę na zaplecze, żeby zapanować nad emocjami. Przy odbiorze pojazdu okazało się, że ma dużo więcej uszkodzeń niż zapisano na protokole. Musiałem wezwać pracownika na parking żeby naniósł na protokół wszystkie dodatkowe uszkodzenia, zrobiłem także obszerną dokumentację fotograficzną “na wszelki wypadek”. Już po odbiorze okazało się, że skrzynia wyje jak w żuku, a tarcze hamulcowe mają znaczne bicie po rozgrzaniu (prawie nowe auto, 6000km przebiegu!). Auto zostało oddane w terminie, z pełnym bakiem, protokół odbioru pozytywny i pracownik poinformował, że natychmiast wysyła dyspozycję zwolnienia kaucji. Tymczasem kaucja została zwolniona dopiero po mojej interwencji w banku po 7 dniach! Nie mogłem w tym czasie korzystać z moich pieniędzy, nie kupiłem prezentów, wina, itp, totalna porażka. Reasumując, Hertz – nigdy więcej nie skorzystam, nawet darmo.

 13. Dzień dobry, zna Pan wypożyczalnie w których nie trzeba płacić za “młodego kierowcę” (22 lata i prawo jazdy powyżej 3 lat) na Gran Canarii ?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 14. Witam, zna pan jakąś wypożyczanie na Sycylii w Katani, która nie pobiera dodatkowych opłat za kierowcę 24 lata, ponad 3 lata doświadczenia?

 15. Super artykuł, bardzo pomocny przed “pierwszym razem”. Zarezerwowałem samochód w wypożyczalni Budget w Holandii. Wziąłem pełne ubezpieczenie. Ale w warunkach jest napisane, że przy odbiorze muszę mieć “passport”. Nie mam paszportu i chciałbym zapytać bazując na pana doświadczeniu, czy wystarczy mi dowód osobisty, czy jest jakieś ryzyko, że ktoś się jednak uprze na paszport i polegnę? Pozdrawiam!

  1. Dowód wystarczy na pewno, ale czy nie pomylił się Pan w formularzu wybierajac kraj pochodzenia? Z reguły dla obywateli UE informacja jest poprawna.

  1. Hej :)
   Chcemy wypożyczyć samochód na Cyprze. Czy będzie problem z przekroczeniem granicy tureckiej? Czy musimy gdzieś to zgłosić i czy wiążą się z tym jakieś dodatkowe koszty?
   Pozdrawiam

   1. Generalnie w każdej wypożyczalni usłyszysz, że nie wolno Ci przejechać granicy i tracisz w tym wypadku ubezpieczenie. Na 99% tak właśnie będzie. Inną kwestią jest to, czy cokolwiek po drugiej stronie się stanie… My nie ryzykowaliśmy.

 16. witam, ktoś ma może informacje na temat wyporzyczania auta u ryanira? zarezerwowalismy samochód, było napisane ze 300E kaucji, wykupilismy ubezpieczenie gdzie w razie wypadku ubezpieczyciel pokrywa wszelkie koszta a na voucherze od wyporzyczalni naisane ze musi byc limit karty 900e w razie wypadku?? to przewyzsza limit naszej karty? czy można to olać skoro mamy ubezpieczenie czy raczej nie wyporzycza nam auta?

  1. Lepiej do nich napisać. Czasem pomimo ubezpieczenia blokada musi być, bo ono ma pewne wyjątki. Np. jeśli spowodujesz wypadek pod wpływem alkoholu, pokrywasz 100% kosztów.

  2. Witam,
   Zarezerwowana samochód przez transit w Gironie. Dodatkowo wykupilam ubezpieczenie wkładu własnego. Dodatkowo na karcie kredytowej muszę mieć 1100Euro jako depozyt. Pytanie czy oprócz tego depozytu muszę jeszcze wykupić ubezpieczenie w wypożyczalni i czy mogą mnie do tego zmusić – pytam bo troche się naczytalam na różnych portalach. Jaki jest ewentualnie koszt firma Firefly?

   1. Żadna wypożyczalnia nie może “zmusić” do dodatkowego ubezpieczenia. Wszystkie koszty powinny być znane podczas rezerwacji, nawet jeśli będa poniesione na miejscu.

    1. Dziękuję za szybką odpowiedź, w warunkach rezerwacji mam tylko dodatkowe opłaty np. Za dodatkowego kierowcę, fotelik dla dziecka, GPS niczego z tych dodatkowych opcji nie wybieram i tak się zastanawiam ile dopłace na miejscu ponieważ, kwota która zapłaciłam wynosi ponad 400zł razem z ubezpieczeniem, w promocji Ryanair przy rezerwacji lotu i chciałabym wiedzieć ile faktycznie dopłacę na miejscu, czytałam trochę opinii o Firefly i niestety ponoć na miejscu wymuszają dodatkowe ubezpieczenie bo nie akceptują tego z ryanair. Zobaczymy, w voucher mam informacje płatne na miejscu 0 zł. Wrócę z informacją po powrocie

     1. Namawiają, bo zarabiają na tym. Oni nie muszą niczego uznawać, jeśli dodatkowe ubezpieczenie jest wykupione w Ryanair, to w przypadku szkody realizujesz polisę Ryanair – wydaje mi się, że wypożyczalnia nie ma nic do tego. Zawsze możesz w wypożyczalni nie brać dodatkowego ubezpieczenia, a kupić je gdziekolwiek indziej.

 17. Witam.Mam prawo jazdy od miesiąca,ale wiek 38 lat,oczywiście autem jezdzę od wielu lat,tak się złożyło że dopiero teraz dane było zająć się kwestią formalnosci ;) Szukam wypozyczalni w Polsce bez wymogu “minimum rok PJ” Moge wykupić dodatkowe ubezpieczenie czy też załozyć wyższą kaucje.Ktoś ,coś ? Pilne.Mile widziany Kraków,małopolskie/podkarpackie/śląskie. chętnie dowiem się tez o zagranicznych wypozyczalniach bez wspomnianego limitu posiadania prawka.pozdrawiam !

 18. Świetny poradnik! Mała uwaga co do międzynarodowego prawa jazdy: w połowie kwietnia wypożyczaliśmy auto w Jordanii – w zupełności wystarczył nasz krajowy dokument. A tak w ogóle Jordanię bez zastanowienia dodałabym do części “Przydaje się dar czytania w myślach” ;) Tamtejsi kierowcy mają niesamowitą finezję…

 19. Cześć, nie szukałem zbyt wnikliwie w sieci, a w artykule tego nie znalazłem, chociaż po jego przeczytaniu jestem pewien, że dostanę fachową poradę/informację na ten temat. Jaki sens ma branie dodatkowego kierowcy przy wynajmie samochodu? Czy wynika to z tego, że przy jakiekolwiek kolizji lub kontroli drogowej gdy za kierownicą będzie siedzieć osoba nie dołączona oficjalnie jako drugi kierowca można spodziewać się kłopotów? Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuje.

  1. Tak, dokładnie. w razie jakiejkolwiek sytuacji problematycznej, za kierownicą musi siedzieć zgłoszony kierowca.

   1. dzięki za szybką odpowiedź! Mam jeszcze jedno drobne pytanko. Czy mi się wydaje czy Izrael jest cholernie drogi? Pojawiają się w komentarzach ceny typu 150-200 zł za 4 dni. Wypożyczając samochód w Tel Avivie z Budget zapłacę około stu dolców (bez dodatkowego kierowcy i z podstawowym ubezpieczeniem, kierowca lat 23) tak tam po prostu jest czy my nie potrafimy szukać? ^^ Wiem że żywność i zakwaterowanie jest tam dosyć drogie ale co do wypożyczania samochodów miałem wrażenie, że ceny są dosyć podobne na świecie trochę jak w McDonalds dla przykładu. (oprócz jakichś mega egzotycznych miejsc)

 20. A czy polecacie jakies wypożyczalnie w Chorwacji na lotnisku w dubrowniku? Macie jakies doświadczenia? Tez nie mam karty kredytowej :( a lecę juz w czwartek. Stamtąd prosto do Czarnogóry i Albanii

 21. Wypożyczyłam auto z Hertz. Rezerwację zrobiłam przez filię w Warszawie, odbiór auta był w Aberdeen w Szkocji na lotnisku. Wzięłam opcję “super cover” czyli bez udziału własnego i żadnej odpowiedzialności. Auto było nowiutkie i sprawne. Na miejscu zablokowano mi na karcie ok. 750zł za wynajmen (na tydzień) i ok. 750zł za tankowanie. Zwrot zajął 3 minuty, przy zwrocie nikt go nawet nie oglądał a 4 dni po powrocie na konto karty wpłynął zwrot kaucji za tankowanie (bo sama zatankowałam), więc łącznie pobrali tylko za wynajem. Bez stresu, bez problemów, a w razie czego wszystko mozna wyjaśnić w PL w biurze, gdzie robiłam rezerwację. POLECAM

  1. To super że udało Ci się wynająć w HERTZ przy tak małej kaucji. Wybieram się do Holandii i potrzebuje o 23 przemieścić się z Eindhoven do Hagi. W związku, iz to późna pora pomyślałam o wynajęciu samochodu. Zawsze to szybko, komfortowo i bezpiecznie. Niestety nigdy tego nie robiłam, wiec obawiam się rezerwować przez Internet. Właśnie też myślałam aby pojechać do polskiej filli np Hertz i tam na miejscu, na żywo, wszystko zarezerwować. Natomiast chciałam się podpytać doradzić, jakim cudem tak mało zablokowali Ci depozytu? Sprawdzając warunki wynajmu m.in. w Hertz kaucje zaczynają się od 800Euro w górę i taka kwota jest blokowana. Ja niestety mam wypukłą i płaską kartę debetową ale i mam kredytową wypukłą (na limit 2000 zł) i niestety kwota 800 czy wiecej euro depozytu to dla mnie bardzo dużo, a w szczególności nawet nie mam takiego limitu – wiec jak niby mam pokryć depozyt kredytówką :( a nie chce zapłacić za wynajem i nagle przy odbiorze odmówią mi…… :(

   daj znać proszę jak Ci się udało że zajęli Ci tak mały depozyt :)

   1. Wydaje mi się, że to dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu.

 22. Cześć. Dziękujemy za bardzo pomocny artykuł! Planujemy z dziewczyną wynająć samochód od firmy Hertz w Katanii, Sycylia. Mamy wciąż dylemat co do karty i depozytu. Dysponujemy kartą debetową-wypukłą (Visa, mBank), która jak wiemy z doświadczenia umożliwia usługodawcy blokadę środków. W momencie odbioru auta przewidujemy też mieć na karcie środki odpowiadające wysokości depozytu. Zauważyłem, że odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, mimo to: czy powinniśmy starać się w banku o kartę kredytową (w polskim rozumieniu tego terminu) czy możemy liczyć, że nasza karta debetowa-wypukła-ze środkami zostanie zaakceptowana? Zakładania karty kredytowej wolelibyśmy uniknąć. Co radzisz? Dodatkowo: jak rozwiązałeś sytuację w momentach, o których wspominasz gdzie karta debetowa-wypukła nie została zaakceptowana? Pozdrawiamy

  1. Przepraszam za opóźnienie, byliśmy poza Polską. Generalnie warto jest dopytać w polskim oddziale Hertz – podać dokładną nazwę karty. Nie sądzę, aby warunki się różniły. Raz zdarzyła mi się odmowa wydania auta (Eindhoven, Hertz właśnie, ale kilka lat temu) i niestety nic nie byłem w stanie zrobić.

  1. Niestety akurat z nich nie korzystałem.

 23. Cześć! Bardzo przydatny artykuł! Mam takie pytanie :czy wiek kierowcy liczony jest rocznikowo? Czy osoba, która nie ukończyła 25roku życia, mimo że rocznikowo te 25lat ma będzie musiała dodatkowo zapłacić za wynajem samochodu w firmie, która chce takiej opłaty dla osób poniżej 25lat?

  1. Wydaje mi się, że jest to liczone co do dnia, ale radzę dopytać w firmie. Czasem najszybciej jest zadać takie pytanie na facebookowym profilu wypożyczalni.

 24. Hej, Bardzo dobry artykuł, Wielkie dzięki, a czy spotkałeś się może gdzieś z takim warunkiem jaki ma FireFly (załatwiam przez Ryanaira przy rezerwacji wynajmu samochodu na lotnisku) jest tam jak dla mnie niezrozumiały wpis: Dodatkowa odległość Per Km EUR 0.24 ?

  1. Zdarzają się opłaty tego typu, jeśli przekroczy się dzienny limit kilometrów, który również powinien się znaleźć w regulaminie.

 25. Witam,

  czytam rożne opinie o kartach debetowych…rozumiem ze wszystko zależy od wypożyczalni i od człowieka. mam kartę MasterCard wypukła Debit. chce wypożyczyć auto w Szkocji. czy ta karta przejdzie np w Hertz? albo w Europcar? jak nie to szzerze mowiac jestem bez samochodu w trakcie urlopu… :(

  1. Nie zostawiałbym tej kwestii na moment pobrania auta. Możesz albo zadzwonić do tego oddziału, albo do centrali/pośrednika.

 26. Hej ;) czy wypożycza mi i mojemu partnerowi auto kiedy on nie posiada pełno prawa jazdy ale ma kartę kredytowa a natomiast ja posiadam pełne prawo jazdy ale brak karty kredytowej ?

  1. Ciekawe pytanie. Nie spotkałem się z takim przypadkiem, ale np. Hertz jasno w warunkach zabrania takiego wynajmu. Czuję, że tak będzie w większości przypadków – chociażby ze względu na umowy z wydawcami kart kredytowych.

 27. Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie takiego zapisu warunków umowy: “Depozyt/wkład własny

  Wypożyczalnia wynajmu samochodu wymagać będzie pozostawienia depozytu zabezpieczającego (kaucji) w wysokości US$ 850.00 wyłączając VAT podczas odbioru samochodu. Depozyt zostanie zwrócony po zakończeniu wynajmu, pod warunkiem, że wszystkie warunki zostały spełnione.
  Samochód zawiera wkład własny w razie uszkodzenia w wysokości US$ 2,500.00 wyłączając VAT.
  Samochód zawiera wkład własny w razie kradzieży w wysokości US$ 2,500.00 wyłączając VAT.

  Ze względu na wahania kursów walutowych oraz innych ewentualnych opłat bankowych, wypożyczalnia wynajmu samochodu nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za różnicę między kwotą zapłaconą a kwotą zwróconą.”

  Czy muszę więc na karcie mieć limit środków odpowiadający kwocie 850$ czy 850$+2500$+2500$?
  I jeszcze pytanie dotyczące zapłaty za wynajem auta, bo wiadomo, że depozyt to karta kredytowa, a sama usługa? Można zapłacić inną kartą na miejscu? Jak robię rezerwację przez internet i każą mi podać dane karty kredytowej to tej samej, której użyje na miejscu jako depozyt czy to dane karty, którą zapłacę? A może to wszystko to ciągle ta sama karta? Bardzo proszę o pomoc, bo pierwszy raz wynajmuje auto. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  1. Na karcie zostanie zabezpieczone $850, a w razie zniszczenia/kradzieży dodatkowa kwota ($1650) będzie egzekwowana za pośrednictwem banku. 2x $2500 jest niemożliwe chociażby dlatego, że nie można zniszczyć całkowicie i ukraść samochodu jednocześnie :)

   W większości przypadków jest wymaganie, żeby karta do opłat i zabezpieczająca były tą samą. Często jest to jednak kwestia dobrej woli pracownika. Wiele razy udawało nam się przepinać karty i nie było z tym problemu, pomimo tego, że pracownik na początku upierał się, że “się nie da”.

   1. Dziękuję za odpowiedź. Przymierzam się do wypożyczenia auta przez rentalcars.com. I mogę tam wykupić pełne ubezpieczenie, które zawiera ubezpieczenie wkładu własnego. Rozumiem, wiec że wtedy mi tych środków nie blokują i się o nic nie martwię?
    I jeszcze zastanawia mnie kwestia cen. Na rentalcars są o wiele niższe ceny np. w avis niz jakbym wzięła auto bezsporednio u avisa. Różnica naprawdę jest duża. Skąd ona wynika? Czy jak wykupię auto z pełnym ubezpieczeniem na rentalcars mam gwarancję, że na miejsu nie naliczą mi żadnego innego drogiego ubezpieczenia? I przed kim wtedy odpowiadam- przed avis czy przed rentalcars (do kogo powinnam dzwonić w razie gdyby coś się stalo?).

    1. rentalcars.com to popularna i uznana firma. Tym niemniej większość (90% krajów) ich pełnych ubezpieczeń obsługuje ich własna firma (chyba Jigsaw). I działa to tak, że kaucja jest normalnie pobierana (blokowana). Ubezpieczenie gwarantuje jedynie, że w przypadku szkody, po udowodnieniu, że nie złamano zasad najmu, firma ubezpieczeniowa zwróci ten wkład.

     Sprawdź dokładnie zasady dla Twojego wynajmu (są widoczne już w wyszukiwarce). Przykład dla Teneryfy: http://www.rentalcars.com/RcInsurancePreKeyFacts.do;jsessionid=E8011D72FEFF1E755E15F2C78D5BD1DA.node259a?policyCode=EXCESS_INSURANCE&sourceCountryISOCode=PL&destinationCountryISOCode=ES&languageISOCode=PL&supplierName=Interrent&affiliate=false

     Ceny u pośredników są niższe z wielu powodów – zakupy hurtowe, rezerwacje pul z wyprzedzeniem, itd. To nic dziwnego.

     Gdyby cokolwiek się stało, dzwonisz do Avis, z nimi wszystko załatwiasz, oni ściągają z Twojej karty wkład własny, w później starasz się o zwrot z Rentalcars (wiem, że działa to sprawnie).

 28. Hej! Czy czy samochody z wypożyczalni w Polsce mają AC? Czy jednak w ofercie wypożyczalni może nie być samochodów z takim ubezpieczeniem, a tylko z OC?

  1. Nie sądzę, żeby istniały samochody w wypożyczalni na terenie UE bez AC. To raczej nie jest możliwe…

 29. chcę wynająć auto w Boloni od 30-01-2018 do 03-02-2018 Fiata Panda lub coś podobnego jaki jest depozyt i czy w tej części Włoch trzeba mieć łańcuchy mam zamiar udać się do Wenecji.

  1. Wszsystko zależy od wypożyczalni oraz konkretnych wybranych opcji, nie ma jednej zasady. PS. Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, przeoczyłem Twój komentarz.

 30. Kto ponosi odpowiedzialność za szybę obitą kamykiem? To zdarzenie losowe, a nie siła wyższa i związane z normalnym użytkowaniem samochodu. Firma wynajmująca chce z wkładu własnego klienta pokryć rzekomą stratę na 3600 zł (wymiana całej szyby), a czy OC lub AC tego pojazdu nie pokrywa tego przypadkiem?

  1. W 90% nie pokrywa tego ubezpieczenie. W Polsce stłuczenie szyby też nie jest ujęte w standardowym AC najczęściej, wymaga dopłaty. Niestety takie zdarzenie wymaga raczej pełnego dodatkowego ubezpieczenia. Chociaż nam się zdarzył odprysk szyby, na który nikt przy oddawaniu auta nie zwrócił uwagi. PS. Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, przeoczyłem Twój komentarz.

 31. Hej, wraz z rodziną wybieramy sie na wycieczke objazdowa po Włoszech. Chcemy wypożyczyć samochód w Bergamo, mógłbyś udzielić wskazówek gdzie najlepiej? Chcemy opcję z pełnym ubezpieczeniem. Będzie to nasz 1 raz dlatego nie chcemy wtopić na jakimś szczególe. Bede wdzięczna za każdą informacje! :)

  Pozdrawiam,
  Martyna

  1. Bergamo to najlepszy wybór i sami często wypożyczamy tam auto. Nie mamy jednej wypożyczalni, sprawdzamy na bieżąco, gdzie jest najtaniej. To generalnie jedno z najtańszych pod względem wypożyczenia samochodu miejsc na świecie. Zobacz InterRent – na najbliższy wyjazd wypożyczyliśmy właśnie tam. PS. Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, przeoczyłem Twój komentarz.

 32. proszę o informacje, czy bezpieczniej jest wykupić ubezpieczenie wkładu własnego na miejscu w wypożyczalni, czy podczas rezerwacji przez Internet? Czy nie ma problemu z późniejszym ew. domaganiem się zwrotu wkładu własnego od pośrednika?

  1. Zasada jest prosta – w wypożyczalni będzie mniej problemów i papierków, ale drożej. U pośrednika taniej, ale ubezpieczenie działa tak, że firma zwraca utraconą kaucję i wymaga to wniosku, czasem przepychanek. Wszystko zależy od różnicy w cenie.

 33. Pierwszy konkretny wpis w sieci dotyczący wypożyczenia samochodów bardzo bardzo dziękujemy i oczywiście mam pytanie za kilka dni lecę do Turcji do Bodrum i chcę tam wypożyczyć samochód Czy możesz polecić jakąś konkretną wypożyczalnie w tym regionie oraz jeżeli masz doświadczenie z wypożyczaniem w tym państwie to jakieś uwagi, porady…. z góry dziekuje

  1. Niestety akurat w Turcji nie korzystaliśmy w wypożyczalni. PS. Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, przeoczyłem Twój komentarz.

 34. Hej!
  Wybieram się do Czarnogóry, chciałabym w Podgoricy wypożyczyć samochód. Czy wypożyczonym samochodem mogę jeździć po całych Bałkanach/przekraczać granice państw (Chorwacja, Albania, Macedonia, Serbia oraz Bośnia i Hercegowina)? W których wypożyczalniach jest to zabronione? Czy ktoś mógłby pomóc?

  1. Duże sieciówki często pozwalają na przekraczanie. Kiedyś był problem z Bośnią. Musisz niestety samodzielnie poszukać regulaminu danej oferty. AVIS ma w Podgoricy niezłą ofertę i jedyne ograniczenia to:

   Pojazdy nie mogą wchodzić do następujących krajów: Białoruś, Bułgaria, WNP (Azerbejdżan, Armenia, Białoruś, Gruzja, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan i Ukraina), Estonia, Grecja, Łotwa, Litwa, Mołdowa, Polski, Rumunii, Republiki Słowackiej lub Turcji.

   PS. Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, przeoczyłem Twój komentarz.

 35. Hey, dzięki za ten artykuł:) Mam pytanie. Chcę wynająć samochód w Szkocji na tydzień, na stronie jest napisane 95 miles/free 0.25 £/mile, ale nie jest napsiane czy to limit dzienny, czy jaki. Wiesz jak to jest z tymi kilometrówkami? Dzięki wielkie za odpowiedź.

  1. Najczęściej to limit dzienny. Jaka firma?

 36. A co jeśli przekrocze granice bez pozwolenia? Inter Rent w Barcelonie.

  1. Przede wszystkim jeśli cokolwiek się stanie, ubezpieczenie nie pokryje żadnych strat. Lepiej dopłacić do możliwości wyjazdu. Często nie są to duże kwoty.

 37. Dzień dobry,
  wybieramy się z chłopakiem 30 sierpnia do Portugalii. Chcielibyśmy wynająć samochód w Faro po przylocie (przylatujemy ok 17:20) na godz 18. Myślimy o Goldcar. Czy to nie za mało czasu, na odbiór samochodu? To jest akurat najmniejszy problem, ale mimo to byłabym wdzięczna za odpowiedź.
  Poważniejsza sprawa to kwestia karty kredytowej. Mój chłopak dostał kilka dni temu kartę kredytową z limitem 4000 zł, czyli ok 900 euro. Myśleliśmy o tym, żeby przez internet zapłacić karta debetową za samochód (zależy nam na jak najtańszym, najmniejszym), a na miejscu wykupić ubezpieczenie Super Relax Cover (“bez udziału własnego i blokowania kaucji na karcie” – tak jest ono opisane na stronie Goldcar – jak rozumiem to jest tak zwane ubezpieczenie SCDW – i kosztuje ok 550 zł przez internet).
  Moje pytanie brzmi: Czy zapłacić za samochód przez internet karta debetową, a ubezpieczenie SCDW (Super Relax Cover ) wykupić na miejscu przy pomocy karty kredytowej ( nie wiem, czy w takiej sytuacji starczy nam środków na kredytowej na wkład własny). Czy może zapłacić za samochód i dodatkowe ubezpieczenie przez neta karta debetową, a przy odbiorze okazać naszą skromną kartę kredytową na 900 euro? Boję, się, że nie wydadzą nam samochodu, ze względu na zbyt mały limit na karcie kredytowej.
  Pozdrawiam,
  Paulina

  1. 1) kwestia godziny odbioru: to nie ma znaczenia – możecie się pojawić +-2h. Jeśli biuro jest do 18.00, ktoś i tak będzie czekał z kluczami.

   2) karta do płatności i ta przy wypożyczeniu powinna być ta sama i powinna być własnością kierowcy. Wg ich pomocy, to ubezpieczenie spowoduje, że nie będzie depozytu: https://www.goldcarhelp.com/pl/faqs/mi-reserva/4-can-i-take-out-additional-insurance – nie rozumiem tylko, dlaczego chcecie je kupować dopiero w biurze – jest spora szansa, że będzie droższe, niż przez internet.

   Goldcar deklaruje, że w Hiszpanii i Portugalii działają przy odbiorze debetówki: https://www.goldcarhelp.com/pl/faqs/recogida-del-vehiculo/87-can-the-deposit-be-retained-on-a-debit-card

   Depozyt w Goldcard to co najmniej 1100€, więc i tak nie przejdzie kredytówka: https://www.goldcar.es/en/tc/

   Posumowując: zamówcie auto w Polsce płacąc kredytówką i kupując ubezpieczenie od razu. Weźcie ją ze sobą na wszelki wypadek. Kupując cokolwiek przez internet warto zawsze płacić kredytówką, bo zawsze posiada ona mechanizm chargeback (w przypadku nie wykonania opłaconej usługi lub nie dostarczenia zakupionego towaru, to bank zwraca środki i walczy ze sprzedającym).

 38. Hej! Niedawno wypożyczałem auto w Europecar w Edynburgu. Zwróciłem auto w nocy, bez pracownika. Depozyt w wysokości 250 funtów zwrócili mi w ciągu jednego dnia.( pełne ubezpieczenie, bez ubezpieczenia depozytu)Tydzień później przesłali mi pismo, że stwierdzili szkody. Czy w momencie, gdy zwrócili mi depozyt, mogą teraz żądać ode mnie odszkodowania? Fakt, była tam obtarta felga, ale czy teraz mają prawo wszczynać jakieś postępowanie, skoro zwrócili mi depozyt? Dodatkowo, jak przeczytałem warunki ubezpieczenia, które otrzymuje się po jego wykupieniu, to mi się zrobiło trochę słabo. Ubezpieczyciel nie zwraca pieniędzy, w przypadku nieostrożnej jazdy. Czy obtarcie felgi o krawężnik też pod to podchodzi?
  Pozdrawiam

  1. Trudno odpowiedzieć na to pytanie, serio. Nam zdarzało się oddawać auto z delikatnymi rysami i nigdy nic się nie działo. Przede wszystkim trudno będzie zdefiniować “nieostrożną jazdę” i broniłbym się tutaj pismem, że takie obtarcie może nastąpić w wielu różnych sytuacjach, nawet przy zachowaniu należytej ostrożności.

 39. Świetny artykuł, lecz moja sytuacja jest fatalna. Lecę z chłopakiem do podgoricy, mamy 20 lat, prawo jazdy ponad 2.5 roku, ale za to nie mamy kart kredytowych ani środków na koncie, żeby zablokowano nam €1000 debetu. Można cokolwiek zdziałać w takiej sytuacji? Ominąć debet (albo go chociaż zmniejszyć) i kredytowke?

 40. My wybieramy się na Majorkę w czerwcu. Po przeszukaniu całego internetu, wpadłam na dobry pomysł, aby spytać się Pana, który będzie nam wynajmował apartament, o propozycję sprawdzonej firmy wynajmującej samochody. I to był strzał w dziesiątkę. Bez wkładu własnego, możliwa płatność gotówką. Przywożą samochód na parking na lotnisku i tam też pozostawiam, wrzucając kluczyki i bilet z parkingu do bagażnika.
  Cena może nie jest mała z pełnym ubezpieczeniem, ale porównywalna jak w Hertz. To jest ich miejscowa wypożyczalnia, do tego mają punkty w Alcudia i można tam odstawić samochód bez dodatkowych kosztów.
  Ta firma to Vanrell
  http://rentacarvanrell.com

 41. Cześć, super artykuł!
  Wyjeżdżamy do Chorwacji i tez chcemy wspomóc się wypożyczalnia, z tym że zastanawiam się czy posiadając tylko kartę debetowa wypukła uda nam się wypożyczyć auto? Czy kredytowa jest niezbędna ?

  1. Jaka to wypożyczalnia? Rezerwowaliście coś przez internet?

 42. Witam serdecznie.
  Mam pytanie dotyczące wypożyczalni Record go Barcelona lotnisko. Znalazłam na stronie Rentalcars ich ofertę specjalną.

  Oferta Specjalna
  W cenę wliczone są – CDW; ubezpieczenie od uszkodzeń z zerowym wkładem własnym pokrywające szyby i opony.

  Wchodząc w warunki wynajmu jest napisane:
  Samochód zawiera wkład własny w razie kradzieży w wysokości 0,00 € włączając VAT.
  Wypożyczalnia nie pobiera depozytu na poczet zniszczeń przy odbiorze samochodu.
  W przypadku ubezpieczenia AC (ang. CDW) zapewnionego przez wypożyczalnię wynajmu samochodu, nie obowiązuje wkład własny w przypadku tego ubezpieczenia.
  Udział własny w szkodzie obowiązuje tylko dla tych części samochodu, które pokrywa Twoje ubezpieczenie AC. W przypadku zniszczenia innych części samochodu (np. przedniej szyby, opon czy podwozia), pokryjesz całkowity koszt naprawy.
  Czy to znaczy, że jest już w tym ubezpieczenie pełne i nie muszę dokupować dodatkowego?
  Record go ma takie sobie opinie. Podobno oszukują przy zwrocie auta i potrafią pobrać po jakimś czasie z karty kwotę niby za szkody. Jeśli nie ma w warunkach umowy blokady na karcie kredytowej to nie bedą mieli z czego ściągnąć.
  Proszę o pomoc. Pierwszy raz wypożyczam auto

Dodaj komentarz