Kuchnia

Piernik staropolski – część 2

Po 4-5 tygodniach od przygotowania ciasta (Patrz: Piernik staropolski – część 1), na około tydzień przed Świętami, można przystąpić do pieczenia i przełożenia piernika.

Składniki

  • 1-1.2kg powideł śliwkowych
  • 300g czekolady (polecam gorzką)
  • 100g masła
  • orzechy włoskie do posypania

Ciasto podziel na 3 równe części, wyrób błyskawicznie na blacie podsypanym mąką i rozwałkuj na placki o rozmiarach ok. 39×25 cm. (duża blacha klasycznego piekarnika). Oczywiście wałkujesz na wymiar około podanego powyżej, przenosisz ciasto i ręcznie uzupełniasz ubytki wystającymi kawałkami. Nie musi być idealnie gładkie. Ciasto ma zwartą konsystencję, więc z przełożeniem go na blachę nie ma problemu.

Upiecz placki w piekarniku rozgrzanym do 170°C – czas pieczenia: 16-17 minut. Po ostudzeniu przełóż je powidłami śliwkowymi, przykryj deską i obciąż dodatkowo. W ten sposób ciasto powinno leżakować w chłodzie przez 3-4 dni.

Po tym czasie odkrój ostrym nożem 1-2cm brzegu, aby uzyskać prostopadłościan. Skrawki oczywiście są najlepsze, więc nie dziel się nimi z nikim. Ciasto przekrój na 3-4 (wg uznania) podłużne kawałki.

Masło rozpuść na wolnym ogniu, zdejmij z palnika i dodaj pokruszoną czekoladę. Po 2-3 minutach wymieszaj dokładnie, aby powstała gęsta masa. Używając noża pokryj ciasto czekoladowym dobrem i posyp orzechami.

Ciasto można przechowywać w chłodnym miejscu przez kilka tygodni.

Lubisz nas czytać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *