Kuchnia

Bułki mleczne

Nasz dom ostatnio opętała mania domowych wyrobów. Coraz bardziej dojrzewamy do podjęcia decyzji o niekupowaniu pieczywa. W ogóle. Zrobienie w domu pieczywa zajmuje zaskakująco mało czasu. Minus – ciasto przeważnie musi swoje odstać. Przy okazji – odkryłam genialną stronę z przepisami na domowe wypieki www.przepisnachleb.pl. Stąd też czerpię inspiracje.

Dziś poczyniłam bułki. Wyrobienie ciasta zajęło mi autentycznie 4 minuty. Czas oczekiwania na wyrośnięcie godzina z hakiem. Bułki wyszły sycące, chrupiące i pyszne.

Składniki na sześć bułek

  • 400 g mąki pszennej typ 500
  • łyżka soli morskiej
  • 7 g suchych drożdży
  • 2 jajka
  • 200 ml ciepłego mleka

Przygotowanie

Mąkę wymieszać z drożdżami i solą. Dodać jedno jajko i mleko. Zagnieść ciasto, aż będzie gładkie i zacznie łatwo odchodzić od rąk. Włożyć do naoliwionej wcześniej miski i odstawić na godzinę, przykrywając szczelnie folią spożywczą. Kulę ciasta (powinna wyrosnąć około dwukrotnie) zagnieść raz jeszcze. Podzielić na 6 części. Z każdej wyrobić małą kulkę, odkładając już bezpośrednio na papier do pieczenia na blasze. Przykryć ściereczką i poczekać 15 minut, aż wyrosną, po czym spłaszczyć lekko przyciskając dłonią. Bułki posmarować roztrzepanym jajkiem, opcjonalnie – nakroić. Piec w nagrzanym piekarniku do 200° (góra + dół) około 25 minut.

Wybaczcie jakość zdjęć – poczynione telefonem.

EDIT: zdjęcia z aparatu:

Lubisz nas czytać?

Dodaj komentarz

Adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *