Lifestyle Podróże

Jak zacząć podróżować na własną rękę?

Czy Twoje wyjazdy ograniczały się do wypraw z biurem podróży? Masz dosyć All Inclusive, turystycznych “punktów obowiązkowych” i wycieczek fakultatywnych z programem napiętym niczym muskuły Putina?

Nadszedł czas na wyjazd na własną rękę!

Wolność, jaką daje podróżowanie według własnego rytmu, jest niebywała. Z perspektywy czasu najbardziej cenię wyjazdy, które z planowaniem miały niewiele wspólnego. Kuba – kupiliśmy bilety lotnicze, załatwiliśmy pierwsze 2-3 noclegi i… tyle. Znaleźliśmy się na drugim końcu świata chcąc zwiedzić pół ogromnej wyspy i… udało się! Z przygodami, ale się udało. A przygody były fantastycznym elementem tego wyjazdu i z pewnością nie doświadczylibyśmy tyle “kubańskości” wybierając się tam z biurem podróży.

Zaczynaj spokojnie

Nie porywaj się od razu na wyprawę na Barbados. Słowacja, Czechy, Węgry, a nawet drugi koniec Polski jest dobrym celem na początek. Warto wybrać w miarę cywilizowane miejsce i stopniowo podnosić poprzeczkę.

Cenne planowanie

Planowanie wyjazdu to najtańszy sposób na jego przedłużenie ;) Jeszcze w domu czytasz, sprawdzasz, googlujesz, szukasz ciekawych miejsc, przeglądasz zdjęcia… Nie traktuj tego procesu jako coś uciążliwego – to fantastyczna zabawa. Kup mapę i zaznacz miejsca, które potencjalnie chcesz odwiedzić. Sprawdź, jakich potraw warto spróbować. Dowiedz się, jakie wydarzenia odbędą się w okolicy.

Potęga informacji

Za granicą najczęściej dostęp do Internetu jest utrudniony. Przygotuj sobie komplet cennych informacji w wersji offline – ważne numery telefonów, alternatywne noclegi i środki transportu, adresy bankomatów, itp.

A w praktyce…

Musicie zadbać o cztery podstawowe elementy: dojazd, nocleg, ubezpieczenie oraz wyżywienie + atrakcje. Kilka praktycznych informacji o każdym z nich:

Dojazd

Nocleg

Od 2 lat prawie wszystkie noclegi rezerwujemy za pomocą Airbnb. To niezwykle prosty w obsłudze serwis, pozwalający Wam znaleźć zarówno noclegi w apartamentach czy hotelach, jak i bezpośrednio u właścicieli. Pełna rozpiętość cenowa/jakościowa.

Nie macie konta w Airbnb? Załóżcie je korzystając z naszego linku, a otrzymacie 83 zł. rabatu na pierwszy wyjazd: airbnb.pl. Warto przeczytać nasz poradnik dotyczący procesu rezerwacji noclegu w tym serwisie.

Ubezpieczenie

Jeśli do wyjazdu pozostało Wam przynajmniej kilkanaście dni i nie skończyliście 39 lat, polecamy kartę ubezpieczeniową Planeta Młodych (trzeba poczekać, aż przyjdzie pocztą). Za kilkadziesiąt złotych uzyskujecie ochronę na cały rok w (moim zdaniem) bardzo przyzwoitych warunkach. Wersji jest kilka, ale różnica w cenie niewielka – warto wybrać max.

Większość banków i firm ubezpieczeniowych pozwala na zawarcie polisy turystycznej online, ochrona działa niemal natychmiast. Zawsze czytajcie dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia i porównując ceny, zwróćcie uwagę na sumy ubezpieczenia oraz wyłączenia.

Wyżywienie + atrakcje

Zbadajcie dobrze teren przed wyjazdem. Zainstalujcie aplikacje, które pozwolą Wam odnaleźć (bez dostępu do Internetu) sensowne, sprawdzone restauracje. Jeszcze w domu przygotujcie listę miejsc, które rzeczywiście warto odwiedzić.

Podsumowując – podróżowanie na własną rękę, bez wyliczonego przez przewodnika co do minuty planu daje kapitalną frajdę (dowód) i okazję poznania niezwykłych ludzi (dowód), zasmakowania lokalnej kuchni (dowód). Po prostu trzeba się odważyć! Potrzebujecie pomocy? Możecie na nas liczyć!

Lubisz nas czytać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *