Jak zacząć podróżować na własną rękę?

POLEĆ PROSZĘ WPIS, JEŚLI CI SIĘ SPODOBAŁ
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Czy Twoje wyjazdy ograniczały się do wypraw z biurem podróży? Masz dosyć All Inclusive, turystycznych “punktów obowiązkowych” i wycieczek fakultatywnych z programem napiętym niczym muskuły Putina?

Nadszedł czas na wyjazd na własną rękę!

Wolność, jaką daje podróżowanie według własnego rytmu, jest niebywała. Z perspektywy czasu najbardziej cenię wyjazdy, które z planowaniem miały niewiele wspólnego. Kuba – kupiliśmy bilety lotnicze, załatwiliśmy pierwsze 2-3 noclegi i… tyle. Znaleźliśmy się na drugim końcu świata chcąc zwiedzić pół ogromnej wyspy i… udało się! Z przygodami, ale się udało. A przygody były fantastycznym elementem tego wyjazdu i z pewnością nie doświadczylibyśmy tyle “kubańskości” wybierając się tam z biurem podróży.

Zaczynaj spokojnie

Nie porywaj się od razu na wyprawę na Barbados. Słowacja, Czechy, Węgry, a nawet drugi koniec Polski jest dobrym celem na początek. Warto wybrać w miarę cywilizowane miejsce i stopniowo podnosić poprzeczkę.

Cenne planowanie

Planowanie wyjazdu to najtańszy sposób na jego przedłużenie ;) Jeszcze w domu czytasz, sprawdzasz, googlujesz, szukasz ciekawych miejsc, przeglądasz zdjęcia… Nie traktuj tego procesu jako coś uciążliwego – to fantastyczna zabawa. Kup mapę i zaznacz miejsca, które potencjalnie chcesz odwiedzić. Sprawdź, jakich potraw warto spróbować. Dowiedz się, jakie wydarzenia odbędą się w okolicy.

Potęga informacji

Za granicą najczęściej dostęp do Internetu jest utrudniony. Przygotuj sobie komplet cennych informacji w wersji offline – ważne numery telefonów, alternatywne noclegi i środki transportu, adresy bankomatów, itp.

A w praktyce…

Musicie zadbać o cztery podstawowe elementy: dojazd, nocleg, ubezpieczenie oraz wyżywienie + atrakcje. Kilka praktycznych informacji o każdym z nich:

Dojazd

Nocleg

Od 2 lat prawie wszystkie noclegi rezerwujemy za pomocą Airbnb. To niezwykle prosty w obsłudze serwis, pozwalający Wam znaleźć zarówno noclegi w apartamentach czy hotelach, jak i bezpośrednio u właścicieli. Pełna rozpiętość cenowa/jakościowa.

Nie macie konta w Airbnb? Załóżcie je korzystając z naszego linku, a otrzymacie 83 zł. rabatu na pierwszy wyjazd: airbnb.pl. Warto przeczytać nasz poradnik dotyczący procesu rezerwacji noclegu w tym serwisie.

Ubezpieczenie

Jeśli do wyjazdu pozostało Wam przynajmniej kilkanaście dni i nie skończyliście 39 lat, polecamy kartę ubezpieczeniową Planeta Młodych (trzeba poczekać, aż przyjdzie pocztą). Za kilkadziesiąt złotych uzyskujecie ochronę na cały rok w (moim zdaniem) bardzo przyzwoitych warunkach. Wersji jest kilka, ale różnica w cenie niewielka – warto wybrać max.

Większość banków i firm ubezpieczeniowych pozwala na zawarcie polisy turystycznej online, ochrona działa niemal natychmiast. Zawsze czytajcie dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia i porównując ceny, zwróćcie uwagę na sumy ubezpieczenia oraz wyłączenia.

Wyżywienie + atrakcje

Zbadajcie dobrze teren przed wyjazdem. Zainstalujcie aplikacje, które pozwolą Wam odnaleźć (bez dostępu do Internetu) sensowne, sprawdzone restauracje. Jeszcze w domu przygotujcie listę miejsc, które rzeczywiście warto odwiedzić.

Podsumowując – podróżowanie na własną rękę, bez wyliczonego przez przewodnika co do minuty planu daje kapitalną frajdę (dowód) i okazję poznania niezwykłych ludzi (dowód), zasmakowania lokalnej kuchni (dowód). Po prostu trzeba się odważyć! Potrzebujecie pomocy? Możecie na nas liczyć!


POLEĆ PROSZĘ WPIS, JEŚLI CI SIĘ SPODOBAŁ
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
elniño

elniño

Bezwzględny szyderca, dla którego niemożliwe nie istnieje.

1 komentarz

 1. Koniec z all inclusive. Starzeję się, wolę podróżować na własną rękę, gdyż sam basen i plaża już nie bawią tak jak kiedyś :D

Dodaj komentarz