POLEĆ PROSZĘ WPIS, JEŚLI CI SIĘ SPODOBAŁ
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Goście, prezenty. Obiad i wino. Msza. Chrzciny to niewątpliwie ogromnie wzniosła chwila w rodzinie wierzącej.

Po chrzcinach przyszła i chwila refleksji. My, jako rodzice, kształtujemy charakter dziecka. To my, już teraz, wpływamy na przyszłe decyzje dziecka poprzez jego wychowywanie. To, jakim Sonia będzie człowiekiem, w ogromnym stopniu zależy teraz od nas – rodziców. Łatwo jest dostrzec błędy wychowawcze innych rodziców…

1. Rodzic – Dyktator
Jako dziecko nic nie możesz, nie znasz się, a przede wszystkim Ty jeszcze nie znasz życia.
Efekt – permanentny brak pewności siebie.

2. Rodzic – Wojownik
Życie to wojna. Trzeba być żołnierzem, aby przetrwać! Nie ma miejsca dla mięczaków.
Dziecko całkowicie wyzute z uczuć wyższych.

3. Rodzic – Bogacz
Masz pieniądze, rób co chcesz.
Efekt? – Wszystko można kupić.

4. Rodzic – Cykor
Przed wszystkim Cię ochronię, nie pozwolę, aby stała Ci się krzywda.
Niezaradny życiowo.

5. Rodzic – Pomocnik
Wyręczę Cię, obronię przed złymi nauczycielami, a gdy źli nauczyciele za nisko Cię ocenią, sam kupię Ci nagrodę, bo na nią zasługujesz bardziej niż inni.
Życie w przekonaniu, że zawsze ktoś Cię wyręczy.

6. Rodzic – Luzak
Jesteśmy fumflami, traktujemy się na równi. Mów mi po imieniu.
Brak szacunku.

Najlepsze wychowanie to znaleźć złoty środek wśród wszystkich możliwych typów rodziców. Jednak każde dziecko ma inny temperament, geny i możliwości. Każde dziecko jest indywiduum, dla którego nie można zastosować jednego standardowego wzoru metody wychowawczej.

“Kochać, aby miłością nie zdemoralizować” – najmądrzejsze słowa, jakie usłyszałam na temat wychowywania dzieci (kurs przedmałżeński). Przykład? Rodzic, który pozwala, aby dziecko go biło, gdy się zdenerwuje, czy też pyskowało i nie wyciąga z zachowania dziecka konsekwencji. Dziecko jest demoralizowane miłością rodziców, bo jak można takiemu małemu wytłumaczyć, że robi źle? Przykładów nieświadomego demoralizowania potomstwa jest mnóstwo. Ważne, aby te przykłady dostrzegać u siebie, a nie tylko u innych. I to jest dla nas, rodziców swoich własnych dzieci, największe wyzwanie wychowawcze, o które już teraz osobiście cholernie się boję.

PS. Sonia, jak na zdjęciu widać, twierdzi, że wszystko będzie ok ;-)


POLEĆ PROSZĘ WPIS, JEŚLI CI SIĘ SPODOBAŁ
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Leona

Leona

Przeważnie niezrównoważona, gdzieś w obłokach.

2 komentarze

 1. Chyba jesteśmy mieszanką wszystkiego – na pewno chciałabym aby moje dzieci były w przyszłości pewne siebie, co nie znaczy zarozumiałe :)

 2. Lepiej bym tego nie ujęła w słowa. Mówią, że łatwiej powiedzieć niż zrobić. Każdy rodzic zadaje sobie pytanie: jak wychować dziecko na mądrego i pewnego siebie człowieka, który potrafi powiedzieć Nie! Nam się to udało. I mimo młodego wieku (mojego i meza) nasza prawie 16 letnia córka właśnie taka jest. Najważniejsze to nie słuchać opinii innych i nie brać do serca słów typu: źle wychowujecie itp, tylko robić to, co nam serce podpowiada i zdrowy rozsądek. Pozdrawiam. PS. Synek w drodze. Juz za parę dni będzie z nami.

Dodaj komentarz