Aktywni rodzice Podróże Poradnik

Paszport dla dziecka

Obecnie nie ma możliwości, aby potomstwo zostało wpisane do paszportu rodzica. Nieletni, podobnie jak dorośli, planując podróże po Unii Europejskiej, muszą mieć swój dowód, poza UE – paszport. Jednakże nie widzę potrzeby wyrabiania dziecku obu dokumentów – paszportem pacholęcie w UE także może się wylegitymować.

Wymagane dokumenty:

 • Wniosek o wydanie paszportu, który złożyć można na trzy sposoby:
  1. Oboje rodziców jest obecnych.
  2. Jeden rodzic składa wniosek, zaś drugi w czasie do 7 dni osobiście potwierdza chęć wyrobienia paszportu (dopiero po skompletowaniu podpisów rodziców wniosek jest realizowany).
  3. Jeden rodzic składa wniosek, jednakże posiada pisemną zgodę drugiego rodzica, uzyskaną poprzez notariusza bądź konsula.
 • Dowód uiszczenia opłaty:
  małoletni 0 – 13 lat, za okazaniem dokumentu uprawniającego do ulgi – 30 zł,
  małoletni 0 – 13 lat, bez w/w dokumentu – 60 zł,
  małoletni 13 – 18 lat, za okazaniem w/w dokumentu – 70 zł,
  małoletni 13 – 18 lat, bez w/w dokumentu – 140 zł.
 • Fotografia
  Techniczne informacje wykonania zdjęcia znajdziecie tutaj, jednakże większość zakładów fotograficznych wykonuje takowe zdjęcia.

Wniosek o wydanie paszportu złożyć można w dowolnym punkcie paszportowym i w tym samym punkcie odebrać. Obecność dziecka przy składaniu dokumentów jest obowiązkowa, jeśli skończyło 5 lat. Dane biometryczne, w postaci odcisków palców, pobierane są od dzieci, które ukończyły 12 rok życia. Paszport wyrabiany jest w terminie do miesiąca od złożenia wniosku. Na uwadze należy mieć czas, w jakim wniosek składamy. Poza sezonem wakacyjnym, okres oczekiwania może skrócić się do niepełnych dwóch tygodni (wniosek Sońki składaliśmy 29.05.2014, a gotowy był po 9 dniach). Do odbioru paszportu wystarczy jeden rodzic, bez obecności dziecka (bez względu na jego wiek).

Sponsorem akcji Aktywni Rodzice jest producent wózków dziecięcych marki X-Lander. Zgodnie z zasadami współpracy sponsor nie ingeruje w treść wpisów - przedstawiają one niezależne zdanie Odjechanych.
Lubisz nas czytać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Wyrabialiście juz Sońce drugi paszport z aktualnym zdjęciem? Ew. macie zamiar to robić? My Kacprowi wymieniliśmy jak miał 2 lata i z 3 miesiące, bo i tak byliśmy w urzędzie wyrobić paszport dla 3-miesięcznej Mai… A teraz Majka ma przeszło 2 lata i zdjęcie z paszportu na 100% nie pozwala zidentyfikować dziecka😜