“Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Otóż nie. Minionego sylwestra postanowiliśmy spędzić sami z psem w Polsce. Padło na trasę Toruń – Malbork – Gdynia.

Zwiedzanie Torunia sprzyja osobom leniwym i kobietom w ciąży, gdyż wszystkie zabytki skupione są praktycznie w jednym miejscu. Aby dodatkowo odpocząć i przespacerować się wzdłuż Wisły – weekend jest idealny. Toruń często nazywany jest “Krakowem Północy”, jednak według znawców sztuki, historyków, etc. brakuje mu sporo, aby porównywać go ze stolicą królów Polski. Toruńską atrakcyjność potwierdza fakt uznania starówki w 2007 roku w “Rzeczpospolitej” za jeden z siedmiu cudów Polski, a także wpisania Torunia na listę UNESCO oraz wysokiego wyróżnienia w National Geographic w zestawieniu 30 najpiękniejszych miejsc na świecie.

Toruń nie jest zbyt dużym miastem (niewiele powyżej 100 km kw) zatem bez względu na miejsce noclegowe, łatwo i szybko można dostać się do centrum. Komunikacja miejska jest dobrze rozbudowana, co tym bardziej sprzyja leniwcom ;-)

Starówka

Wiele zabytków architektonicznych z XIII wieku zachowało się niemal bez uszczerbku! Kilka pozycji, które warto zobaczyć:

 1. Ratusz Staromiejski
  Gotycki budynek, w którym aktualnie znajduje się główna siedziba Muzeum Okręgowego. Z 40 metrowej wieży można ujrzeć panoramę Torunia, a także usłyszeć hejnał.

 2. Dom Kopernika
  Prawdopodobne miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika. Dwie kamienice połączone przejściem – jedne z najlepiej zachowanych mieszkalnych budynków. Aktualnie muzeum wnętrza domu kupieckiego oraz ekspozycja z życia i działalności Kopernika.

 3. Pomnik Mikołaja Kopernika
  Pierwsze wzmianki o chęci upamiętnienia pomnikiem Mikołaja Kopernika datowane są na 1765 rok. Po wielu latach głosowań, a następnie zbiórek pieniędzy, pomnik odsłonięty został 25 października 1853 roku. Liczy 2.6 m wysokości.
 4. Krzywa Wieża
  W XIII wieku – basztowa, obronna i przede wszystkim prosta wieża. Z czasem, błędem okazało się zbudowanie jej na miękkim podłożu. Aktualnie łącznie na 15 m wysokości, odchylenie sięga 1,4 m.
 5. Ruiny zamku krzyżackiego
  Jedna z najstarszych budowli fortyfikacyjnych państwa krzyżackiego. W 1454 roku, zamek został przejęty przez mieszczan toruńskich i zniszczony, co zapoczątkowało wojnę trzynastoletnią. Obecnie ruiny zostały zakonserwowane i poza atrakcją turystyczną, służą do organizacji masowych imprez.
 6. Teatr Baj Pomorski
  Teatr lalek. Jeden z najciekawszych obiektów teatralnych w Polsce. Opinię tę zyskał głównie dzięki zewnętrznym walorom architektonicznym budynku.
  TorunGdyniaArbuzoWigilia-3781

Ponadto wieczorem warto się przejść Bulwarem Filadelfijskim – piękne wiślane widoki, które dzięki lepszej przejrzystości nieba, wyglądają zacniej niż np. krakowskie.

Wszystkich zabytków Torunia nie sposób wymienić i opisać. Kościoły, katedry, baszty, bramy, pomniki…, jednak to, co osobiście nas urzekło, to niektóre stare, nieremontowane kamienice. Otaczają starówkę, a są jakby zapomniane…

Pierniczki toruńskie

Toruń poza kompresją zabytków w jednym miejscu, to także (a może przede wszystkim?) pierniczki. Przy każdej ulicy dookoła starówki, znajdziemy budkę/sklep/cukiernię z piernikami. Dlatego poza podziwianiem zabytków, naprawdę warto poświęcić godzinkę i wybrać się do Żywego Muzeum Piernika. “Żywe”, gdyż zwiedzanie muzeum nie polega jedynie na podziwianiu starodawnego sprzętu do wyrabiania pierników. Przede wszystkim jest to krótka lekcja o historii, zasadach i przepisach toruńskich pierniczków. Po części teoretycznej, następuje część praktyczna, czyli własnoręczny wyrób pierników. Oto nasze dzieła:

Będziemy jeść, będziemy jeść!

Nie samym piernikiem żyje człowiek. Mimo naszego zamiłowania do pichcenia, nie wybrzydzamy kulinarnie na wyjazdach i jemy tam, gdzie miejsce konsumpcji wygląda na przystępne. W Toruniu trafiliśmy na genialne pierogi i placki ziemniaczane, dlatego też o tym wspominamy. Pierogarnia Stary Młyn zachęciła nas napisem przed restauracją “Stąd ten zapach”. Było dość tłoczno, jednak miejsce dla nas się jeszcze znalazło. Jeszcze, gdyż chwilę później kolejni klienci musieli robić rezerwację na telefon (kelnerka dzwoniła do klientów, gdy stolik się zwalniał). Menu restauracji wielopozycyjne, więc każdy wybierze coś dla siebie. Porcje nie do przejedzenia – pakują na wynos. Obsługa sprawna, zwinna, sympatyczna i ładna ;-) Pod każdym względem 5/5!

TorunGdyniaArbuzoWigilia-3623

Leona

Leona

Przeważnie niezrównoważona, gdzieś w obłokach.

4 komentarze

 1. Jako historyk sztuki muszę zauważyć, że Toruń posiada ok. 1500 znaczących zabytków, z czego 300 literalnie zapiera dech. Na ich pobieżnie zwiedzenie (bez wchodzenia do środka!) trzeba tygodnia. Jako były przewodnik po Wawelu (krótki epizod) wiem, że to z Kraków nie może się równać z Grodem Kopernika. Ja poznaję to miasto już 29 lat i wciąż opada mi szczeka na widok cudów, które tu odkrywam. Toruń to oczywiście nie tylko Starówka, ale atrakcje rozsiane po całym mieście, które jest o 11 km kw. większe od Paryża.

  1. Dziękujemy za ten komentarz. Pewnie, że trzeba znacznie więcej czasu na zwiedzanie Torunia. Każdy jednak musi sam sobie wyznaczyć równowagę pomiędzy ilością zwiedzanych miast a czasem, jakim dysponujemy. Osobiście wolę “liznąć” trzy miasta w tydzień niż skupiać się tylko na jednym. Pozdrawiam!

 2. Jak wygladało zwiedzanie obiektów od wewnątrz z pieskiem? Które obiekty są przyjazne a które nie?

  1. Bardzo mało obiektów zwiedzaliśmy wewnątrz. Na pewno dostaliśmy pozwolenie na wprowadzenie psa do Żywego Muzeum Piernika, gdzie byliśmy na warsztatach wypiekania pierniczków. Poza tym było to cztery lata temu i zasady dotyczące przychodzenia ze zwierzętami mogły ulec zmianie. Myślę, że warto po prostu sprawdzić na stronach poszczególnych obiektów, czy dopuszczają zwiedzanie ze zwierzęciem.

Dodaj komentarz