POLEĆ PROSZĘ WPIS, JEŚLI CI SIĘ SPODOBAŁ
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Pierwsza porcja informacji praktycznych związanych z Kubą: przygotowanie do wyjazdu.

W pierwszej kolejności zajęliśmy się poszukiwaniami biletów lotniczych – to najpoważniejszy wydatek w przypadku wyprawy na Kubę. Z pomocą przychodzą Mleczne Podróże, fly4free i HolidayPirates. W zasadzie przynajmniej raz w miesiącu pojawiają się atrakcyjne (<1600 zł./os) bilety z Europy. Z pewnością będziemy o nich informować w dziale TravelSmart!. Najczęściej wymagają dolotu do któregoś huba, co wiąże się (w przypadku lowcostów) z dodatkowym kosztem 50-500 zł. Nam udało się zamknąć w 1800 zł./os na trasie Katowice > Barcelona > Havana > Londyn > Katowice.

Po zabookowaniu lotu zajęliśmy się noclegami. Z pomocą znajomych trafiliśmy na Sarę (ok. 65 zł./2 os./dobę). Komunikacja mailowa poszła całkiem sprawnie (Sara nie zna angielskiego, ale Google Translator obsługuje perfekcyjnie) i po wymianie 2 maili otrzymaliśmy potwierdzenie rezerwacji. Umówiliśmy się z Sarą na kilka noclegów po przylocie i kilka ostatnich – pozostałe (w innych rejonach Kuby) Sara załatwiła nam na miejscu. Sara gości głównie Polaków, więc jest idealnym puntem startowym.

Cuba1-1936-1200x800

Ubezpieczenie medyczne (KL) i NNW. Oficjalnie wymagane jest ubezpieczenie się w jednej z 5 zaakceptowanych firm (CORIS VARSOVIA, ELVIA, ELVIA POLONIA, EUROP ASSISTANCE). Krótka rozmowa telefoniczna z ambasadą potwierdza, że nikt tego nie weryfikuje i każde ubezpieczenie obejmujące Kubę zadziała. Ubezpieczenie w w/w firmach na 14 dni to koszt od 200 do 800 zł. Wybraliśmy zatem sprawdzoną podczas skoku bungee kartę Planeta Młodych za 70 zł. ROCZNIE (młody = <32 lata). Dla staruszków od 33 roku życia wzwyż najtańsza okazała się Signal Iduna. Podczas wyjazdu korzystaliśmy z ubezpieczenia raz (drobny uraz stopy) – po powrocie otrzymaliśmy bez problemu zwrot kosztów.

Nie szczepiliśmy się przed wyjazdem i z 6-osobowej ekipy nikt się nie rozchorował. Piliśmy i jedliśmy wszystko, na co mieliśmy ochotę.

Ubezpieczenie, bilet i potwierdzenie noclegu to komplet papierków wymaganych do uzyskania wizy (karty turystycznej). Teoretycznie można ją pominąć i kupić na lotnisku, ale nie ryzykowaliśmy. Wiza kosztuje 22€, załatwia się ją w Warszawie, ul. Rejtana 15. Dokumenty można składać we wtorki i czwartki od 10 do 14. Wiza jest gotowa po 2-3 godzinach. Radzę zadzwonić do ambasady (+48 22 848 17 15) przed wyprawą, bo podejście do godzin otwarcia jest dosyć luźne. Podczas odbioru wizy okazało się, że zacny wybraliśmy nocleg – Sara to dobra znajoma naszego konsula, którego żona poprosiła nawet o przekazanie jej kilku prezentów.


POLEĆ PROSZĘ WPIS, JEŚLI CI SIĘ SPODOBAŁ
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
elniño

elniño

Bezwzględny szyderca, dla którego niemożliwe nie istnieje.

15 komentarzy

 1. Hej Odjechani :) Wybieram się niebawem na Kubę i z pewnością wykorzystam Wasze rady. Co prawda spóźniłam się z rezerwacją u Sary, ale bardzo szybko poleciła mi inny nocleg w sąsiedztwie. Mam takie pytanie praktyczne czy na miejscu nie ma problemu z bankomatami no i jak wygląda płatność kartą? Będę wdzięczna za info. Pozdrowienia!

  1. W większych miastach (szczególnie Havana) nie ma problemu z bankomatami. Płatność kartą – raczej tylko hotele.

 2. Hej. Mam pytanie: nie wiecie moze czy wize mozna ogarnac korespondencyjnie? Z kolezanka sie tam wybieramy, ale mieszkamy na stale we Wloszech. Dziekuje z gory za info

 3. możecie podać namiary na nocleg u Sary?

 4. hej, ile czasu spedziliscie na Kubie?

  1. 3 wspaniałe tygodnie.

 5. Właśnie planuję wyjazd na Kubę. A co z adapterem do wtyczek? US? EU?
  PS. Jestem właśnie podczas czytania wszystkich takich informacji. Masz może jakieś rady do przekazania przed wyjazdem? Takie tips and tricks które mogą się przydać na miejscu

  1. Adapter nie był nam nigdzie potrzebny. Są przygotowani na turystów z Polski :) Generalnie polecamy wszystkie nasze wpisy z Kuby – jest tego sporo i staraliśmy się możliwie dokładnie opisać wszystkie ciekawostki.

   ps. Zazdrościmy :)

   1. Już dawno przeczytane ;) Ale i tak z takim miejscem jak Kuba takiego info zawsze za mało dopóki się tam nie było.

 6. Wybieramy się na Kubę na początku listopada na 13 dni. Jak myślicie, ile czasu potrzeba na zwiedzenie Hawany? Chcielibyśmy zamówić nocleg w stolicy na pierwsze dni, potem bedziemy zwiedzać inne części wyspy. Pozrawiam, Ola

  Pozdrawiam, Ola

  1. Witaj! Nie ma jednej odpowiedzi na Twoje pytanie – wszystko zależy od Waszych preferencji, punktów, które koniecznie chcecie zobaczyć na całej wyspie. Teoretycznie najważniejsze miejsca Hawany można zobaczyć w ciągu jednego dnia, objeżdżając miasto autobusem turystycznym – wsiadacie i wysiadacie ile chcecie w ramach całodniowego biletu, a przystanki są położone właśnie w stricte turystycznych miejscach. Jeśli jednak chcecie poczuć klimat serca Kuby, warto poświęcić przynajmniej kilka dni… Z drugiej strony Kuba ma tyle do zaoferowania, że szkoda w jednym miejscu “tracić” tyle czasu. My byliśmy łącznie 16 dni, z czego, jeśli dobrze pamiętam, pięć spędziliśmy w Hawanie.

 7. Ktoś z waszej ekipy sprawnie posługuje się hiszpańskim? U nas niestety bardzo to kuleje i ciekawa jestem jak dogadamy sie z taksowkarzami itp :) Jeszcze niecale 2 miesiace i Kuba! :))

  1. Hej, wybacz poślizg czasowy w odpowiadaniu.
   Nasz hiszpański ograniczał się do podręcznego słownika i absolutnie to wystarczyło – nikt z nas hiszpańskiego nie znał. Taksówkarz nie potrzebuje wiele informacji, więc tutaj z dogadaniem się nie mieliśmy żadnych problemów. Dacie radę, powodzenia! :-)

Dodaj komentarz